Reforma sądownictwa. Piotr Müller w "Graffiti": Wszystko na to wskazuje, że nie w tej kadencji

Polska
Reforma sądownictwa. Piotr Müller w "Graffiti": Wszystko na to wskazuje, że nie w tej kadencji
Polsat News
Rzecznik rządu Piotr Müller

- To jest ważne, żebyśmy uzyskali poparcie części środowiska prawniczego, bo w Polsce jest wielu prawników, którzy widzą, jakie patologie w wymiarze sprawiedliwości funkcjonują - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller w "Graffiti". Zapowiedział również, że w planach jest reforma sądów, ale "nie w tej kadencji".

Premier Mateusz Morawiecki powiedział w poniedziałkowym "Gościu Wydarzeń", że "nie wyszła ta reforma sądownictwa za bardzo; oddaliśmy to niestety w ręce Solidarnej Polski (obecnie "Suwerennej Polski - red.) i wyszło im, jak wyszło".

 

ZOBACZ: PiS obiecuje darmowe autostrady. "Niekorzystne dla Polaków, korzystne dla obcokrajowców"

 

- Powinniśmy się dziś skupić na tym, by uzyskać legitymację polityczną w wyborach jesienią tego roku i wtedy faktycznie będziemy chcieli przeprowadzić reformę wymiaru sprawiedliwości, żeby te sądy działały szybciej - powiedział rzecznik rządu w "Graffiti".

Piotr Müller o poprawie sytuacji sądów. "Nie w tej kadencji"

Prowadzący dopytywał, czy w najbliższym czasie nie będzie żadnych ustaw związanych z sądownictwem. - Wszystko na to wskazuje, że nie w tej kadencji - przyznał Müller.

 

Premier chciałby, aby reforma sądownictwa odbywała się w konsultacji ze środowiskami prawniczymi.

 

- To jest ważne, żebyśmy uzyskali poparcie części środowiska prawniczego, bo w Polsce jest wielu prawników, którzy widzą, jakie patologie w wymiarze sprawiedliwości funkcjonują - powiedział rzecznik rządu.

"Planujemy wprowadzić od 1 stycznia". Müller o 800 plus

Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas konwencji programowej partii zapowiedział, że dotychczasowa kwota programu 500 plus zostanie podniesiona do poziomu 800 złotych. Lider PO Donald Tusk uważa, że waloryzacja powinna nastąpić jak najszybciej. 

 

- To planujemy wprowadzić od 1 stycznia. To jest bardzo ciekawe, bo Donald Tusk niedawno twierdził, że 500 plus jest niemożliwe, bo budżetu na to nie stać. (...) Wczoraj on nie wiedział, co obiecał, on nie pamięta obietnicy z jednego dnia - ironizował rzecznik rządu.

 

Prowadzący dopytywał, dlaczego do waloryzacji 500 plus nie dojdzie szybciej, a dopiero w przyszłym roku.

 

- My mamy dobrą sytuację finansów publicznych, ale musimy mieć pewne rezerwy na nieprzewidziane sytuacje. (...) Urzeka mnie to jak Donald Tusk jest obrońcą 500 plus, 800 plus. 13. i 14. emerytury pewnie zaraz będzie ojcem, założycielem i obrońcą - stwierdził Müller.

PiS obiecuje darmowe leki. Dla kogo?

Wśród obietnic wyborczych PiS są też darmowe leki dla seniorów. Państwo ma zapłacić za nie od 1 do 2 mld zł.

 

- Jeśli ktoś uważa, że to jest nic, to zapytajmy tych, którzy te leki otrzymywali, czy to jest nic. (...) To nie jest tak, że wszystkie leki będą darmowe, jest określona lista - powiedział rzecznik rządu. 

 

WIDEO: Piotr Müller w "Graffiti"

 

 

Obecnie nie jest ona jeszcze w pełni dostępna, bo - jak twierdzi Müller - "trzeba porozmawiać z lekarzami na ten temat".

 

Sprawa ma być szerzej omawiana na środowym posiedzeniu rządu. - Będziemy rozmawiać o pierwszych ruchach dotyczących realizacji nowych propozycji PiS - wyjaśnił rzecznik rządu i nie wykluczył, że może zostać przyjęty też projekt dotyczący opłat na autostradach.

Rakieta pod Bydgoszczą. Kto poniesie odpowiedzialność?

W "Graffiti" pojawił się też temat rakiety znalezionej w lesie niedaleko Bydgoszczy.  Spadła w grudniu, a fragmenty zostały znalezione przez przypadkową osobę w kwietniu. Najwyższa Izba Kontroli wszczęła w poniedziałek kontrolę w MON i w kilku innych instytucjach w związku ze sprawą.

 

- Wszystko wskazuje na błędy w wojsku. (...) Zdecydowanie się coś stało, zostało popełnione błędy - powiedział Müller i dodał, że ktoś na pewno poniesie odpowiedzialność. 

 

Wszystkie odcinki programu "Graffiti" dostępne są tutaj.

kg/pgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie