Piotr Müller w "Graffiti": Rząd na długo przed wojną zmniejszał dostawy ropy z Rosji

Polska
Piotr Müller w "Graffiti": Rząd na długo przed wojną zmniejszał dostawy ropy z Rosji
Polsat News
Piotr Müller w "Graffiti"

- Kontrakty na eksport ropy z Rosji można byłoby zerwać w całości, gdyby Unia Europejska od razu przyjęła sankcje, tak jak chcieliśmy - powiedział w "Graffiti" rzecznik rządu Piotr Müller. Polityk PiS stwierdził, że nie było podstawy prawnej, aby bez konsekwencji finansowych zrezygnować z umowy z Rosją.

Piotr Müller został zapytany o stan zdrowia Jarosława Kaczyńskiego, który ze względu na zabieg nie wrócił jeszcze do objazdu kraju. Rzecznik rządu stwierdził, że prezes będzie kontynuował podróże po Polsce "za jakiś czas". 

 

- Myślę, że ci, którzy sądzą, że Jarosław Kaczyński odpuszcza kampanię wyborczą są w głębokim błędzie. Cieszę się, że część osób bardzo tęskni, bo myślę, że jest to uzasadnione - mówił. 

 

ZOBACZ: Jarosław Kaczyński ocenił wystąpienie Joe Bidena. Radosław Fogiel: "Pompowanie pseudoaferki"

 

Dodał, że prezes Kaczyński "na bieżąco zarządza partią".  

Müller: Winą UE jest to, że od razu nie podjęto decyzji o nałożeniu sankcji

Grzegorz Kępka zapytał Piotra Müller, czy rząd Prawa i Sprawiedliwości nie ma sobie nic do zarzucenia w kwestii eksportu ropy z Rosji, która po wybuchu wojny nadal płynęła do Polski.  

 

Müller odpowiedział, że Polska apelowała o jak najdalej idące sankcje na Rosję, a Donald Tusk "tuż po zajęciu Krymu i wschodniej Ukrainy przez Rosję, w 2014 roku, zdecydował o przedłużeniu kontraktów na dostawy ropy i gazu".

 

Prowadzący przytoczył wypowiedź prof. Sławomira Kalinowskiego, który stwierdził, że Polska od września do grudnia 2022 roku zapłaciła Rosji 10 mld zł, czym pomogła w finansowaniu wojny w Ukrainie. 

 

ZOBACZ: Ustawa o Sądzie Najwyższym. Prezes Trybunału Konstytucyjnego: Postępowanie wszczęte

 

- Kontrakty na eksport ropy z Rosji można byłoby zerwać w całości, gdyby Unia Europejska od razu przyjęła sankcje, tak jak chcieliśmy  - powiedział w "Graffiti" rzecznik rządu Piotr Müller. Jeżeli nie ma sankcji, to Polska jest zobowiązana zapłacić za kontrakty, a nie otrzymywalibyśmy ropy. Musielibyśmy płacić. W sądach byśmy przegrali przez niepłacenie. My apelowaliśmy, żeby od razu odciąć Rosję od jakichkolwiek dostaw na teren Polski i całej Unii Europejskiej, a Unia się na to nie godziła. Winą UE jest to, że od razu nie podjęto decyzji o nałożeniu sankcji, bo inaczej nie ma podstawy prawnej, aby nie realizować kontraktów - tłumaczył rzecznik rządu. 

 

Dodał, że rząd PiS "długo, długo przed wojną zmniejszał dostawy rosyjskiej ropy i gazu". 

 

WIDEO: Piotr Müller w "Graffiti"

Müller: Polska nie sprowadza już ropy z Rosji

Rzecznik rządu tłumaczył, że gdyby Polska zdecydowała się na zerwanie umowy z Rosją, to "musiałaby płacić za nic". 

 

Grzegorz Kępka przytoczył dane przekazane przez członka zarządu PKN Orlen, który informował w lutym 2023 roku, że "Orlen ma podpisany kontrakt na dostawy rosyjskiej ropy do końca 2024 roku na 200 tys. ton ropy miesięcznie, czyli 10 proc. zapotrzebowania". 

 

ZOBACZ: Rosja wstrzymała dostawy ropy do Polski. Daniel Obajtek: Jesteśmy przygotowani

 

Müller odpowiedział, że w latach 2014-2015 importowane było prawie 100 proc. ropy naftowej, w 2022 roku 10 proc., a aktualnie 0 proc. 

 

- Polska nie sprowadza już ropy z Rosji. Zdecydował o tym federalny rząd, dzięki czemu nie będzie żadnych odszkodowań. Nie trzeba będzie im nic płacić - podsumował. 

Müller: Przygotowujemy nowy projekt mieszkaniowy 

Piotr Müller skomentował zapowiedź Donalda Tuska, który zaproponował kredyt 0 proc. na zakup pierwszego mieszkania dla Polaków do 45 roku życia, a także stałą ratę kredytu na 500 tys. zł, w wysokości 1700 zł. 

 

- Pan Donald Tusk może wrócić do swoich pomysłów z początków kariery premiera, czyli "nie podwyższę podatków". To tak samo wiarygodne, jak to, co teraz mówi. "Nie podwyższę wieku emerytalnego" - to również mówił Donald Tusk. Tak samo wierzę w ten jego zerowy procent, jak w tamte obietnice - powiedział. 

 

ZOBACZ: "Interwencja". Poświęcili życie jednej pracy. Teraz nie mogą wykupić obiecanych mieszkań

 

Müller przyznał, że rządowi PiS program mieszkaniowy również nie wyszedł "ale wyciągamy wnioski i przygotowujemy nowy program". Nad projektem pracuje minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. - Konsultacje się kończą. Projekt lada moment powinien trafić na radę ministrów - powiedział. 

Müller: Wypłata "trzynastek" w kwietniu 

Gość Grzegorza Kępki sprostował wypowiedź premiera Mateusza Morawieckiego, który zapowiedział, ze trzynasta emerytura będzie wypłacona "w maju, w czerwcu". 

 

- Będzie wypłacona w kwietniu. To chyba było przejęzyczenie pana premiera. Uspokajam. Zgodnie z przepisami będzie to wypłacone tak, jak to zaplanowane. Od kwietnia pierwsze wypłaty - zapowiedział. 

 

Poprzednie "Graffiti" do obejrzenia na polsatnews.pl

dsk/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie