PiS obiecuje darmowe autostrady. "Niekorzystne dla Polaków, korzystne dla obcokrajowców"

Polska
PiS obiecuje darmowe autostrady. "Niekorzystne dla Polaków, korzystne dla obcokrajowców"
Polsat News
Krzysztof Bosak w programie "Graffiti"

- Propozycja bezpłatnych autostrad jest niekorzystna dla Polaków i korzystna dla obcokrajowców. Ruch, który będzie jechał tranzytem nie zapłaci, a my będziemy płacić w podatkach, bo przecież trzeba te drogi utrzymać - ocenił obietnicę PiS poseł Konfederacji Krzysztof Bosak w programie "Graffiti".

Krzysztof Bosak został zapytany, czy dobrym pomysłem na dzień dziecka jest waloryzacja świadczenia 500 plus do 800 zł.  
 
- To sytuacja, którą my opisujemy, jako populistyczną licytację między PiS a PO. Donald Tusk mówił, że nie przystąpi do licytacji na rozdawnictwo z PiS, po czym przystępuje. I proponuje dokładnie to samo, co PiS. PiS proponuje waloryzację mniej więcej o utratę wartości świadczenia między rokiem 2016 a 2023. Donald Tusk proponuje to samo, ale pół roku wcześniej - zaznaczył.  

Krzysztof Bosak: Należy zrobić wszystko, by Polacy mogli zatrzymać w kieszeniach pieniądze, które sami zarabiają

Zdaniem Bosaka zachowania Donalda Tuska "nie da się inaczej nazwać niż przystąpieniem do licytacji” i "próbą przelicytowania PiS". - My, jako Konfederacja, absolutne negatywnie oceniamy ten sposób uprawiania polityki, w którym próbuje się kupić wyborców za ich własne pieniądze - podkreślił.  

 

ZOBACZ: Morawiecki: Nie gramy do muzyki, którą zagra Tusk, bo byśmy już dawno zbankrutowali


Poseł został zapytany, czy oznacza to, że Konfederacja jest za zlikwidowaniem 500 plus. - Należy zrobić wszystko, by Polacy mogli zatrzymać w swoich kieszeniach pieniądze, które sami zarabiają, a nie, żeby zawdzięczali je politykom i urzędnikom - mówił.  
 
Krzysztof Bosak przypomniał, że Konfederacja zaproponowała zwrot kwoty wolnej od podatku jako 12-krotność pensji minimalnej. - Tak kwota w naszym projekcie rosłaby automatycznie, czyli nie byłoby sytuacji, w której politycy wahają się, czy dać ludziom ich własne pieniądze, czy nie dać - dodał. 

 

WIDEO. Krzysztof Bosak w "Graffiti": Tusk mówił, że nie przystąpi do licytacji na rozdawnictwo z PiS i przystąpił

"Istotą sprawy jest, by nie karać za sukces, żeby nie zabierać tym, którzy pracują"

- Ludzie mieliby z tego więcej pieniędzy, ale oczywiście ci, którzy pracują i zarabiają, bo istotą sprawy jest, by nie karać za sukces, żeby nie zabierać tym, którzy pracują, żeby nie rozbudowywać, jak w niektórych państwach systemu socjalnego, bo zaraz się okaże, że z połowy świata będą chcieli do nas zjeżdżać imigranci i uchodźcy, żeby siedzieć na socjalu - ocenił.

 

- Proponujemy również zaprzestania karania ludzi za oszczędzanie, szczególnie kiedy mamy inflację - mówił. Jak dodał, oznaczałoby to zniesienie podatku Belki od lokat i oszczędności na kontach bankowych. 

 

ZOBACZ: Konwencja Prawa i Sprawiedliwości. Jarosław Kaczyński: Od przyszłego roku "800 plus"

 

Grzegorz Kępka przypomniał wpis Krzysztofa Boska z października 2018 roku, w którym przekazał, że nie chce likwidacji 500 plus, ponieważ "w programie mamy dalsze rozszerzanie tego programu". - W 2018 roku nie mieliśmy takiej inflacji jak teraz, w 2018 roku nie mieliśmy Konfederacji, w tamtym czasie przedstawiałem propozycje partii, która była zupełnie niezależna, czyli Ruchu Narodowego, a dziś mamy Konfederację - wyjaśnił. 

 

Poseł Konfederacji został zapytany, czy pomysł PSL wprowadzenia 800 plus dla osób pracujących, byłoby dobrym rozwiązanie. - Nie do końca rozumiem logikę tego pomysłu albo dajemy tym, którzy mają dzieci, albo wprowadzamy ulgę podatkową. Jak chcemy zrobić bonus dla tych, którzy pracują i płacą podatki, to robi się to przez ulgi, a nie transfery bezpośrednie. Wydaje mi się, że PSL się trochę w tej sytuacji pogubił - ocenił.  

 

- Na moje konto wpływa 500 plus, ale wolałbym ulgę podatkową - przyznał. - PO w naszej perspektywie nie różni się od PiS, nie różni się od Lewicy. Prawda jest taka, że w tej chwili PO i PiS przelicytowały Lewicę, jeżeli chodzi o "lewicowość" - dodał. 

PiS obiecuje darmowe autostrady. Bosak: Niekorzystna dla Polaków

Krzysztof Bosak odniósł się również do propozycji PiS, by wprowadzić bezpłatne dwa odcinki autostrad. - To jest propozycja niekorzystna dla Polaków i korzystna dla obcokrajowców. Ruch, który będzie jechał tranzytem nie zapłaci, a my będziemy płacić w podatkach, bo przecież trzeba te drogi utrzymać - mówił, dodając, że odpowiednim rozwiązaniem byłyby winiety.  
 
- Przypominam, że PiS w KPO zadeklarował Brukseli, że będzie wprowadzał opłaty od dróg ekspresowych, my zaczęliśmy krytykować antysamochodową politykę Morawieckiego - dodał poseł Konfederacji.  

Konwencja programowa Konfederacji odbędzie się w czerwcu

W związku z problemami zdrowotnymi Robert Winnicki zrezygnował z funkcji szefa sztabu kampanii wyborczej. Jak przekazał Krzysztof Bosak dziś odbędzie się Rada Liderów Konfederacji, podczas której zostanie podjęta decyzja, kto zastąpił Winnickiego. Poseł Konfederacji zaznaczył również, że to od Roberta Winnickiego będzie zależeć, czy wystartuje w wyborach. - Czekamy na informację, życzymy Robertowi zdrowia - dodał.  

 

Jak zapowiedział, w czerwcu odbędzie się konwencja programowa Konfederacji. 

 

Poprzednie odcinki "Graffiti" można obejrzeć tutaj.

anw/pgo/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie