Wałbrzych: 13-latek kierował samochodem. Wjechał w zaparkowane auta

Polska
Wałbrzych: 13-latek kierował samochodem. Wjechał w zaparkowane auta
Dolnośląska policja
13-latek za kierownicą. Uszkodził kilka samochodów

Nastolatek z Wałbrzycha uderzył autem w dwa inne samochody. Kiedy na miejsce przyjechała policja i wylegitymowała sprawcę, wyszło na jaw, że kierowca ma 13 lat. Wiek wzbudził zdziwienie funkcjonariuszy, jednak na tym "festiwal zaskoczeń" się nie skończył. Okazało się, że kluczyki do auta nastolatkowi udostępniła 83-letnia sąsiadka.

W sobotę policjanci z wałbrzyskiej drogówki otrzymali zgłoszenie o kolizji na parkingu. Przyjechali na miejsce i przeprowadzili czynności, w tym m.in. wylegitymowali sprawcę zdarzenia. Jakież było ich zdziwienie, gdy nastolatek wyjął legitymację szkolną, a data urodzenia na dokumencie wskazała, że mają do czynienia z 13-latkiem. 

Kara nie tylko dla 13-latka. Winę ponosi też sąsiadka 

To nie był jednak koniec zaskoczeń. Okazało się, że nastolatek wsiadł do samochodu, który udostępniła mu 83-letnia sąsiadka

 

- Nieletni wałbrzyszanin najpierw wycofał pojazd z miejsca parkingowego, a następnie z całym impetem ruszył do przodu, wjeżdżając w dwa inne zaparkowane samochody - przekazał mł. asp. Tomasz Nowak z dolnośląskiej policji.

 

ZOBACZ: Gorzów Wielkopolski: Nie żyje policjant. Postrzelił się w głowę na komendzie

 

Policjanci zatrzymali niepełnoletniego, a następnie sporządzili dokumentację z tego zdarzenia, która zostanie przekazana do sądu rodzinnego i nieletnich.

 

83-latka, która udostępniła 13-latkowi samochód, również poniesie karę. Została ukarana mandatem w wysokości 300 złotych. 

 

Nie tylko 13-latek. Inny nieletni kierował po alkoholu

W sobotę doszło do równie niebezpiecznej sytuacji z udziałem nieletniego kierowcy. 16-latek z woj. podkarpackiego kierował busem, dodatkowo był pod wpływem alkoholu. Nastolatek zagrażał innym kierującym na drodze - przekraczał oś jezdni i najeżdżał na pobocze. Zaniepokojony obserwator zdarzenia wezwał policję.

 

Badanie alkomatem wykazało, że chłopak miał w organizmie blisko dwa promile alkoholu. Z racji na wiek kierowcy, który za dwa lata stanie się pełnoletni, za swoje zachowanie odpowie przed sądem dla nieletnich.

 

ZOBACZ: USA. Czarnoskóry nastolatek pomylił domy. Został postrzelony w głowę i walczy o życie

 

Policja przypomina, że każdy, kto wsiada za kierownicę swojego pojazdu, odpowiada nie tylko za swoje bezpieczeństwo, ale także za życie i zdrowie innych uczestników ruchu drogowego. 

 

- Ważny jest brak społecznego przyzwolenia na tego typu zachowania, które może zakończyć się nie tylko kolizją, ale wypadkiem drogowym - dodał mł. asp. Tomasz Nowak.

kg/dk / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie