Konwencja Prawa i Sprawiedliwości. Jarosław Kaczyński: Od przyszłego roku "800 plus"

Polska
Konwencja Prawa i Sprawiedliwości. Jarosław Kaczyński: Od przyszłego roku "800 plus"
PAP/Leszek Szymański
Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński na konwencji Prawa i Sprawiedliwości w niedzielę poinformował, że od nowego roku rząd będzie wypłacał świadczenie "800 plus". Premier Mateusz Morawiecki powiadomił, że na najbliższym posiedzeniu Rady Ministrów rządzący zajmą się propozycjami ogłoszonymi na konwencji.

Niedziela to drugi dzień konwencji "Programowy Ul Prawa i Sprawiedliwości". Podobnie jak w sobotę, głównym punktem programu było wystąpienie prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego.

Prezes PiS: Od nowego roku "800 plus" i darmowe leki

Szef PiS powiadomił, że od przyszłego roku wzrośnie kwota wypłacanego przez rząd świadczenia "500 plus". - Od nowego roku program "500 plus" to będzie ciągle nazwa, jak sądzę, pamiętana, ale suma będzie już inna. To będzie "800 plus" - powiedział Kaczyński. Dodał, że będzie to kontynuacja i rozwijanie świadczeń skierowanych do rodzin.

 

Kaczyński zapowiedział również, że będą bezpłatne leki dla seniorów od 65. roku życia, a także dla dzieci, młodzieży do 18. roku życia.

 

- Bezpłatne leki od 65. roku życia w bardzo krótkim czasie, oczywiście to wymaga pewnych rozwiązań prawnych i budżetowych, ale sądzę, że można też powiedzieć, że nowy rok, to będzie początek tej sytuacji, ale także bezpłatne leki dla dzieci, młodzieży do 18. roku życia - mówił prezes PiS.

 

Minister rodziny i polityki społecznej poinformowała, że choć zmienia się kwota świadczenia, to zasady jego przyznawania nie zmienią się. 

 

"Program 500 plus zmienił sposób patrzenia na rodzinę. To wyjątkowa inwestycja. Od przyszłego roku zwiększy się kwota wsparcia, inne zasady przyznawania świadczenia nie zmienią się. To kolejne wsparcie dla polskich rodzin" - napisała na Twitterze. 

PiS planuje znieść opłaty na autostradach

Kaczyński poinformował, że jego partia planuje znieść opłaty za wjazd na autostrady.

 

- Jest kwestia, trochę mniejszej wagi, ale dla bardzo wielu ludzi dolegliwa, dla właścicieli samochodów, którzy jeżdżą po autostradach i drogach szybkiego ruchu. Jeżeli chodzi o opłaty państwowe to, jeśli tylko uda się uchwalić w odpowiednim czasie ustawy, to w najkrótszym możliwie okresie my to zniesiemy - powiedział lider PiS.

 

- Te sytuacje, gdzie autostrady są prywatne, albo są w jakiejś dzierżawie, takie wypadki też istnieją, tam obiecujemy, że w ciągu kolejnego roku to załatwimy - dodał Kaczyński. 

 

WIDEO: Kaczyński: O przyszłego roku będzie "800 plus"

 

Kaczyński o inflacji

- Liczymy, że w nowym roku inflacja będzie już niewysoka, więc ten nowy zastrzyk finansowy nie będzie już groził powrotem do tendencji inflacyjnych - wzięliśmy to pod uwagę - powiedział prezes PiS.

 

Jednocześnie zapowiedział, że dotychczasowe propozycje to nie są "ostatnie konkrety na te wybory". - Przed nami kolejne spotkania, a na nich kolejne propozycje - mówił.

Morawiecki: Na posiedzeniu rządu zajmiemy się propozycjami

"Programowy Ul to konkretny przepis na bezpieczną i szczęśliwą przyszłość Polski! Już na najbliższym posiedzeniu Rady Ministrów zajmiemy się propozycjami ogłoszonymi na konwencji PiS" - napisał na Twitterze Mateusz Morawiecki.

 

 

W sobotę podczas konwencji Kaczyński mówił, że program PiS to program zbliżania się Polski do krajów europejskich.

 

- Chcemy dogonić, a nawet przegonić najlepszych. Przegoniliśmy już pod względem zarobków Portugalię i Grecję. Gonimy Hiszpanię i Francję. A przegonimy także Niemcy - szybciej niż się komentatorom wydaje - mówił również Morawiecki. 

msm / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie