Prezydent Ukrainy w Wielkiej Brytanii. Spotkał się z premierem Rishim Sunakiem

Świat
Prezydent Ukrainy w Wielkiej Brytanii. Spotkał się z premierem Rishim Sunakiem
AP/Carl Court
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po wizytach w Rzymie, Berlinie i Paryżu w poniedziałek pojawił się w Londynie. Zgodnie z zapowiedziami, w stolicy Wielkiej Brytanii spotkał się z premierem Rishim Sunakiem. Podczas spotkania Zełenski wzywał do stworzenia "koalicji samolotowej".

"Dziś Londyn. Wielka Brytanie jest liderem jeśli chodzi o poszerzanie naszych możliwości na ziemi i w niebie. Dziś będziemy kontynuować tę współpracę. Spotkam się z moim przyjacielem Rishim. Przeprowadzimy przedmiotowe rozmowy tete-a-tete oraz z udziałem delegacji" - napisał w poniedziałek rano prezydent Ukrainy w serwisie Telegram. 

 

Wizyta Zełenskiego w Wielkiej Brytanii

Przed południem pojawiło się nagranie, na którym można zobaczyć powitanie prezydenta Ukrainy przez premiera Wielkiej Brytanii. 

 

- Twoje dotychczasowe wsparcie dla nas jest bardzo duże, wiele zrobiłeś - ty, twój rząd, król i oczywiście twoi obywatele, twoje społeczeństwo. Jesteśmy wdzięczni z całego serca, Ukraińcy, nasi żołnierze jesteśmy wdzięczni - powiedział Zełenski do premiera Wielkiej Brytanii, cytowany przez The Guardian. 

 

 

Premier Rishi Sunak zamieścił również zdjęcie z Zełenskim. "Witaj z powrotem" - napisał na Twitterze. 

 

 

Zełenski wzywa do stworzenia "koalicji samolotowej"

Po spotkaniu z premierem Wielkiej Brytanii Zełenski ogłosił, że wśród tematów znalazło się przekazanie dalszej pomocy wojskowej Ukrainie. Prezydent wezwał do stworzenia "koalicji samolotowej", ponieważ bez "odrzutowców Ukraina nie może kontrolować nieba".

- W najbliższym czasie usłyszycie ważne decyzje, ale musimy jeszcze trochę popracować - zapowiedział prezydent Ukrainy, cytowany przez portal Ukrainska Prawda.  
 
- Będziemy kluczową częścią koalicji krajów, które wspierają Włodymyra i Ukrainę. Jak rozmawialiśmy z Włodymyrem, zwiększanie potencjału lotnictwa nie jest łatwym zadaniem - zaznaczył Sunak. Premier Wielkiej Brytanii zapowiedział, że w jego kraju już niebawem rozpoczną się szkolenia ukraińskich pilotów.  

Drony dalekiego zasięgu dla Ukrainy

Zgodnie z zapowiedziami, podczas wizyty Zełenskiego w Wielkiej Brytanii rząd ogłosił przekazanie Ukrainie kolejnych dostaw broni, w tym dronów bojowych dalekiego zasięgu. Szczegóły dostaw nie zostały jeszcze ogłoszone. 

 

W poniedziałek prezydent Ukrainy ma również wygłosić online przemówienie do uczestników 6. Szczytu Demokracji, który odbywa się w Kopenhadze. Szczyt poświęcony jest światowemu bezpieczeństwu. 

Wołodymy Zełenski odwiedza europejskich przywódców

Jest to kolejna wizyta prezydenta Ukrainy, do której dochodzi w ostatnich dniach. W sobotę Zełenski pojawił się w Rzymie, gdzie spotkał się z premier Giorgią Meloni oraz prezydentem Sergio Mattarellą. W Watykanie doszło również do spotkania z papieżem Franciszkiem

 

W niedzielę Zełenski odwiedził Berlin, w którym rozmawiał z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. W trakcie wizyty prezydent Ukrainy otrzymał Nagrodę Karola Wielkiego. W uroczystości na miejscu uczestniczył m.in. premier Mateusz Morawiecki. 

 

ZOBACZ: Premier z wizytą w Niemczech. Wziął udział we wręczeniu nagrody Wołodymyrowi Zełenskiemu

 

Natomiast w niedzielę wieczorem Zełenski przybył do Paryża na spotkanie z prezydentem Emmanuelem Macronem. W trakcie rozmów między prezydentami ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba zjawił się w ministerstwie spraw zagranicznych, gdzie rozmawiał z francuską szefową MSZ Catherine Colonnę.

anw/kg/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie