Prezydent Ukrainy przybył do Berlina. "Broń. Potężny pakiet. Obrona powietrzna"

Świat
Prezydent Ukrainy przybył do Berlina. "Broń. Potężny pakiet. Obrona powietrzna"
AP/Yves Herman
Wołodymyr Zełenski po wizycie we Włoszech przybył do Niemiec

- Dziękuję kanclerzowi federalnemu Olafowi Scholzowi i całemu narodowi niemieckiemu za każde ukraińskie życie uratowane dzięki waszemu wsparciu - oświadczył prezydent Ukrainy, który w nocy z sobotę na niedzielę powiadomił, że przybył do Berlina.

- Omówiliśmy bieżącą sytuację i intensywną współpracę między Niemcami i Ukrainą. Niemcy będą wspierać Ukrainę politycznie, wojskowo i finansowo dopóki, dopóty pomoc ta będzie niezbędna - relacjonował ukraiński prezydent.

Zełenski w Berlinie. Podziękował kanclerzowi Scholzowi

Zełenski podziękował też Niemcom za "wielkie wsparcie wojskowe, gospodarcze i finansowe w obliczu agresywnej wojny Rosji".

 

"Dziękuję kanclerzowi federalnemu Olafowi Scholzowi i całemu narodowi niemieckiemu za każde ukraińskie życie uratowane dzięki waszemu wsparciu" - pisał na Telegramie. 

 

Podkreślił, że niemiecka pomoc polega na ochronie życia. "Życie naszych obywateli w miastach i wsiach jest skutecznie chronione, w szczególności przez systemy obrony powietrznej, które państwo Niemieckie nam dostarczyło. Życie naszych żołnierzy na polu walki jest chronione przez dostarczone przez was pojazdy opancerzone. Życie społeczne na Ukrainie jest chronione przez wasze wsparcie finansowe" - wymieniał.

 

 

Informacje o wizycie w Berlinie Wołodymyr Zełenski przekazał za pośrednictwem Twittera w nocy z sobotę na niedzielę.

 

"Już w Berlinie. Broń. Potężny pakiet. Obrona powietrzna. Odbudowa. UE. NATO. Bezpieczeństwo" - napisał Zełenski.

 

 

Jest to dziewiąty kraj odwiedzony Zełenski od rozpoczęcia pełnoskalowej inwazji Rosji. Wcześniej prezydent Ukrainy pojawił się w USA, Polsce, Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii, Holandii i Włoszech.

Zełenski: Podjęto bardzo ważne decyzje dotyczące ochrony naszego nieba

W sobotę, 13 maja prezydent Ukrainy, zgodnie z zapowiedziami mediów, pojawił się w Rzymie. Zełenski przed południem spotkał się z prezydentem Włoch Sergio Mattarellą. - Dzisiaj rozmawialiśmy o naszej współpracy w szczególności w zakresie bezpieczeństwa i współpracy wojskowej. Podjęto bardzo ważne decyzje dotyczące ochrony naszego nieba - powiedział prezydent Ukrainy po spotkaniu.

 

Następnie Zełenski pojechał na spotkanie z premier Giorgią Meloni. W trakcie rozmowy z mediami prezydent Ukrainy zaprosił wszystkich do przybycia do jego kraju. - Kiedy zobaczycie, co zrobiła tylko jedna osoba, co zrobił Putin, zrozumiecie, dlaczego stawiamy opór temu złu. Ukraina będzie bezpieczna, kiedy nie będzie niszczona przez żadną bombę - podkreślił.

Prezydent Ukrainy spotkał się z papieżem Franciszkiem

Po spotkaniu z Meloni Zełenski udał się do Watykanu, gdzie doszło do rozmowy z papieżem Franciszkiem. Było to pierwsze spotkanie od rozpoczęcia pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę. Rozmowa w sali przy Auli Pawła VI trwała blisko 40 minut.

 

Wizytę we Włoszech Zełenski podsumował w wieczornym nagraniu zamieszczonym na Facebooku.

 

"Włochy będą nadal wspierać Ukrainę - na tyle, na ile będzie to konieczne, abyśmy wytrwali i chronili swoich ludzi, swoje terytorium. Zgadzamy się z Giorgią, panią premier, w sprawie naszych nowych wspólnych kroków obronnych. Są dobre rzeczy, które zrobimy razem, aby bronić niebo. Są dobre rzeczy, które zrobimy razem dla ochrony na ziemi. Porozumieliśmy się ws. broni i obrony przeciwlotniczej. Mamy dziś wspólną deklarację z Włochami: o wszystkich ważnych rzeczach - Unii Europejskiej, Włochy poparły rozpoczęcie negocjacji w 23 roku, są też prawidłowe i aktualne sygnały ws. NATO" - napisał prezydent Ukrainy.

 

anw/nb/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie