Dziennikarka Polsat News Małgorzata Ziętkiewicz laureatką Małego Feniksa

Polska
Dziennikarka Polsat News Małgorzata Ziętkiewicz laureatką Małego Feniksa
Polsat News
Małgorzata Ziętkiewicz

Dziennikarka i reporterka telewizyjna Polsat News Małgorzata Ziętkiewicz oraz publicystka, blogerka i youtuberka Weronika Kostrzewa zostały laureatkami Małego Feniksa 2023 - nagrody przyznawanej przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich osobom i instytucjom zasłużonym w promocji książek i wartości chrześcijańskich w mediach.

Laureatów tegorocznego Małego Feniksa ogłoszono we wtorek w czasie konferencji prasowej na Zamku Królewskim w Warszawie, zapowiadającej XXVIII Targi Wydawców Katolickich.

 

Nagrodę Małego Feniksa 2023 otrzymała Małgorzata Ziętkiewicz, dziennikarka i reporterka telewizyjna ("Wydarzenia" w telewizji Polsat oraz "Wysokie C" w Polsat News), wydawczyni i prowadząca m.in. programów informacyjnych ("Panorama" - TVP 2) i publicystycznych ("Angelus" – Polsat News), autorka filmów dokumentalnych.

 

ZOBACZ: Kościół katolicki w życiu publicznym. Jak oceniają to Polacy?

 

Dziennikarka od wielu lat zajmuje się tematyką społeczną, kulturalną i religijną, w tym także upowszechnianiem wiedzy na temat nauczania Kościoła.

 

"Medialny warsztat laureatki stanowi przykład profesjonalizmu, dbałości o szczegóły, imponując niezwykle rzadko spotykaną we współczesnym świecie ciekawością i otwartością w stosunku do drugiego człowieka – zawiłości jego natury, intelektualnych i duchowych dylematów, nieobojętną m.in. na ludzkie cierpienie" - czytamy w uzasadnieniu do nagrody.

Reportaż "Pochód" w Polsat News

Warto przypomnieć, że w środę na antenie Polsat News wyemitowany został reportaż Małgorzaty Ziętkiewicz "Pochód".

 

Jest to historia negatywów odkrytych po 80 latach od wybuchu powstania w getcie warszawskim, których  autorem jest polski strażak Leszek Grzywaczewski.

 

Kiedy Niemcy  z zemsty za powstanie palili getto, wzywali  polską straż do gaszenia pożarów, tylko po to by ogień nie przedostawał się na  tzw. aryjską stronę. Leszek Grzywaczewski gasił pożary, ale także z narażeniem życia  fotografował to co widzi. Co "zatrzymał " w kadrze? Min. pochody Żydów prowadzonych na Umschlagplatz, żydowskie rodziny  skaczące z pięter płonących kamienic i obojętnie patrzących na to Niemców.

 

Przez 80 lat rodzina mężczyzny nie wiedziała o negatywach z getta. W latach 50-tych w tajemnicy w Nowym Jorku, Grzywaczewski przekazał  kilka fotografii  swemu przyjacielowi, Żydowi  Hilaremu Laksowi, którego Grzywaczewscy ukrywali w czasie II wojny. Laks na łożu śmierci  pokazał  je swojej córce, która  oddała je Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie.

 

WIDEO: Zobacz reportaż "Pochód" Małgorzaty Ziętkiewicz

 

Małgorzata Ziętkiewicz laureatką Małego Feniksa. Doceniono też Weronikę Kostrzewę

Drugim laureatem Małego Feniksa jest Weronika Kostrzewa, szefowa publicystyki i dziennikarka Radia Plus, blogierka, youtuberka, współpracująca ze Stacją 7, a wcześniej także z TVP i z kanałem Polsat Rodzina.

 

ZOBACZ: Papież: trzeba naprawić relacje między ludźmi i państwami. Wiara wymaga otwartego umysłu

 

"Redaktor nie zamyka oczu na realne problemy, potrafi nazwać je po imieniu, ale podchodzi do nich odpowiedzialnie. Ma jednak solidny fundament wartości, których nie poświęca ani pod wpływem presji otoczenia, ani w imię poklasku" – wskazano w uzasadnieniu.

 

Według zarządu Stowarzyszenia Wydawców Katolickich "jest jedną z tych publicystów młodego pokolenia, którzy podtrzymują nadzieję, że w czasach dyktatury relatywizmu nie wszystko jeszcze stracone".

 

XXVIII Targi Wydawców Katolickich. Podano datę ogłoszenia laureata Feniksa 2023

XXVIII Targi Wydawców Katolickich rozpoczną się 20 kwietnia i potrwają do 23 kwietnia. Podczas wydarzenia organizowanego w Arkadach Kubickiego ofertę zaprezentuje blisko 120 wystawców z całego kraju. Gośćmi specjalnymi będą wydawnictwa z Ukrainy i Białorusi.

 

Obok publikacji książkowych będzie także bogata oferta publikacji elektronicznych, książek audio i filmowych, na którą złoży się kilkanaście produkcji fabularnych i dokumentalnych – poinformował prezes zarządu Stowarzyszenia Wydawców Katolickich ks. Roman Szpakowski.

 

ZOBACZ: Zakonnik Adam Szustak pochował swoją mamę. Na pogrzebie reanimowano jego ojca

 

W czwartek podczas otwarcia XXVIII Targów Wydawców Katolickich w Warszawie poznamy tegorocznego laureata głównej nagrody Feniks 2023. Do bieżącej edycji zgłoszono blisko 300 publikacji wydanych w 2022 r. Kapituła przyzna nagrody i wyróżnienia w 19 kategoriach tematycznych.

 

Gala wręczenia nagrody odbędzie się w sobotę 22 kwietnia o godz. 19.30 w bazylice katedralnej pw. św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na stołecznej Pradze.

map/bas/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie