"Cud Wisły". Reportaż Małgorzaty Ziętkiewicz o Bitwie Warszawskiej 1920 roku

Polska
"Cud Wisły". Reportaż Małgorzaty Ziętkiewicz  o Bitwie Warszawskiej 1920 roku
Polsat News
Zagadki Bitwy Warszawskiej 1920r. w reportażu "Cud Wisły"

Małgorzata Ziętkiewicz, autorka materiału, dotarła do najnowszych dokumentów z archiwów polskich, francuskich oraz angielskich na temat wojny polsko-bolszewickiej. W rozmowie z ekspertami od Bitwy Warszawskiej 1920 roku, wróciła do tego legendarnego wydarzenia w historii Polski, kiedy "biały orzeł rozszarpał czerwoną gwiazdę". "Cud Wisły" na antenie Polsat News w sobotę o godz. 17.50.

Widzowie będą mieli okazję zobaczyć gabinet marszałka Józefa Piłsudskiego w Belwederze, gdzie powstał plan Bitwy Warszawskiej 1920r., a także cudem ocalone przed nożycami cenzury w PRL antybolszewickie plakaty z tamtego okresu.

 

ZOBACZ: Bitwa Warszawska na znaczkach pocztowych

 

WIDEO: zapowiedź reportażu "Cud Wisły"

  

Obraz przywieziony w tajemnicy 

W reportażu "Cud Wisły" przedstawiono po raz pierwszy wielkie płótno Jana Henryka Rosena - przywiezione z Watykanu w tajemnicy w 1964 roku przez prymasa Stefana Wyszyńskiego - ukazujące Polskę jako "Tarczę Chrześcijaństwa" - Piłsudski i Sobieski są nim postaciami centralnymi.

 

Małgorzata Ziętkiewicz zwróciła również uwagę na obraz Jerzego Kossaka "Cud nad Wisłą", prezentowany po rekonstrukcji w muzeum w Sulejówku oraz sztandary Armii Czerwonej, które Bolesław Bierut oddał Stalinowi w 1950 roku.

 

ZOBACZ: Pierwszy pionowy banknot. Upamiętnia Bitwę Warszawską 1920 r.

 

Więcej zagadek Bitwy Warszawskiej 1920r. na antenie Polsat News w sobotę o godz. 17.50. 

ms/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie