"Kameleon czy Skała". Reportaż Małgorzaty Ziętkiewicz o Herlingu-Grudzińskim

Kultura

W specjalnym wydaniu programu "Wysokie C", Małgorzata Ziętkiewicz, dziennikarka "Wydarzeń" i Polsat News, opowiedziała historię Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.

Punktem wyjścia w opowieści jest spektakl "Ferragosto", autorstwa Radosława Paczochy, który opowiada losy wojenne i powojenne Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.

 

Zamknięty w pokoju hotelowym w Rzymie autor "Innego Świata" spotyka bohaterów swoich książek, bliskich i rodzinę jako wyobrażenia, duchy czy senne koszmary. W reportażu autorstwa Małgorzaty Ziętkiewicz, fakty z biografii pisarza zostają zderzone z tym co się dzieje w spektaklu i tym, co opowiedziała tylko Polsat News o swoich relacjach z ojcem, córka pisarza - Marta Herling, która przyjechała prosto z Neapolu i zgodziła się na wywiad.

 

Gustaw Herling-Grudziński to polski pisarz i eseista. W trakcie wojny trafił do łagru, z którego wstrząsające relacje możemy przeczytać w jego dziele "Inny Świat". Żołnierz Armii generała Andersa, odznaczony Orderem Virtuti Militari za walki pod Monte Cassino. Po wojnie pozostał na emigracji.

 

W PRL-u cenzura objęło jego nazwisko całkowitym zakazem publikacji, a za czytanie książek Gustawa Herlinga-Grudzińskiego groziła kara więzienia. Pisarz zmarł w 2000 roku w Neapolu. Na mocy uchwały Sejmu RP rok 2019 został ustanowiony rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.

pgo/msl/luq/ Polsat
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie