Finlandia. Ruszyła budowa pierwszego odcinka płotu na granicy z Rosją

Świat
Finlandia. Ruszyła budowa pierwszego odcinka płotu na granicy z Rosją
Fińska Straż Graniczna
Budowa ogrodzenia na granicy Finlandii z Rosją

Zapowiedzi stają się rzeczywistością. Finlandia chce zabezpieczyć granicę z Rosją, dlatego zaczęła stawiać tam ogrodzenie - podaje Reuters. Płot powstaje, ponieważ rząd w Helsinkach chce zapobiec nielegalnej migracji. Ma również obawy o bezpieczeństwo kraju w związku z agresją na Ukrainę. Granica fińsko-rosyjska ma ponad tysiąc kilometrów.

Finlandia finalizuje swój krok w stronę bezpieczeństwa, o którym zadecydowała w ubiegłym roku w odpowiedzi na atak, której jej sąsiad przypuścił na Ukrainę. Jak podaje Reuters, w piątek rozpoczęła się budowa pierwszego odcinka płotu na granicy z Rosją.

Tego chce uniknąć Finlandia. Mowa o wydarzeniach z Polski

Decyzja o wzmocnieniu granicy zapadła już w 2022 roku, a pierwsze testowe zapory pojawiły się na przełomie lutego i marca tego roku w rejonie przejścia granicznego skupiającego ruch z okolic Petersburga. 

 

ZOBACZ: Finlandia przystąpiła do NATO.Wiceszef rosyjskiego MSZ: Moskwa jest gotowa na ryzyko

 

"Finlandia chce w ten sposób uchronić się przed powtórką wydarzeń, jakie miały miejsce w Polsce pod koniec 2021 roku" - tłumaczy Reuters. Przypomnijmy, że w tamtym czasie polsko-białoruską granicę zalała fala nielegalnych migrantów.

 

"Wówczas oskarżono Białoruś - zagorzałego sojusznika Rosji - o zaaranżowanie kryzysu poprzez przywiezienie migrantów z Bliskiego Wschodu, wręczenie im wiz i przepchnięcie ich przez granicę" - relacjonuje Reuters.

Finlandia. Płot na granicy z Rosją powstanie do 2026 roku

Fiński płot będzie wykonany ze stalowej siatki i ma obejmować blisko 200 km najbardziej newralgicznych część granicy. Zakończenie budowy planowane jest na 2026 r. 

 

ZOBACZ: Finlandia dołączyła do NATO. W jaki sposób kraj wzmocni siły Sojuszu Północnoatlantyckiego?

 

- Finlandia musi mieć bardziej wiarygodną i bardziej niezależną kontrolę graniczną. Nie może być zależna od rosyjskiej kontroli granicznej - powiedział generał brygady Straży Granicznej Jari Tolppanen, który pracował nad próbnym, trzykilometrowym odcinkiem w Imarze, na północny wschód od Helsinek.

nb/wka / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie