Finlandia oficjalnie przyjęta do NATO. To 31. członek Sojuszu

Świat
Finlandia oficjalnie przyjęta do NATO. To 31. członek Sojuszu
PAP/EPA/JOHANNA GERON / POOL
Finlandia oficjalnie dołączyła do NATO

Finlandia oficjalnie stała się 31. członkiem NATO. Powitano ją wśród członków Paktu podczas uroczystości w Brukseli. Jak zapewniał wcześniej sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg, Finowie otrzymają "żelazne gwarancje bezpieczeństwa" wynikające z artykułu piątego.

Przed godz. 15 szef MSZ Finlandii otrzymał od sekretarza generalnego NATO dokument z oficjalnym zaproszeniem do Sojuszu wystosowanym przez wszystkich członków. Towarzyszył mu Antony Blinken, szef administracji USA. 

 

- Bardzo dziękuję za to zaproszenie. Z ogromną przyjemnością odbieram ten dokument - przekazał Pekka Haavisto, minister spraw zagranicznych Finlandii. Jednocześnie minister przekazał Blinkenowi instrument akcesyjny do NATO. 

 

- W tej chwili oficjalnie potwierdzam, że Finlandia staje się 31. członkiem NATO - powiedział Blinken.

 

 

- W tej chwili jesteśmy krajem członkowskim Sojuszu i spoczywa na nas bardzo odpowiedzialne zadanie, a mianowicie przekazanie naszej ratyfikacji na rzecz akcesji Szwecji. To jest nasza pierwsza czynność, którą wykonujemy jako członek NATO - dodał Haavisto, przekazując zaproszenie na ręce Antony'ego Blinkena. 

CZYTAJ TEŻ: Siergiej Szojgu o Finlandii w NATO: Zwiększa ryzyko konfliktu

 

Po godz. 15:30 rozpoczęła się ceremonia wciągnięcia flagi Finlandii na maszt w Brukseli. Teraz powiewa obok flag pozostałych członków NATO.  

 

 

Flaga NATO pojawiła się natomiast przed budynkiem ministerstwa obrony Finlandii.

 

Finlandia w NATO. Sanna Marin: Jestem dumna z Finlandii i z Finów 

Premier Finlandii napisała na Twitterze, że "rozpoczyna się nowa era". 

 

"Jestem dumna z Finlandii i Finów. Jako naród byliśmy zgodni w całym tym historycznym procesie. Naszym sojusznikom dziękujemy za zaufanie. Razem jesteśmy jeszcze silniejsi" - napisała. 

 

Finlandia w NATO. Oświadczenie prezydenta

Prezydent Finlandii Sauli Niinisto podkreślił, że era, kiedy kraj nie przynależał do żadnego militarnego sojuszu zakończyła się. 

 

"Członkostwo Finlandii w NATO nie jest wymierzone przeciwko komukolwiek. Nie zmienia to również podstaw ani celów fińskiej polityki zagranicznej i polityki bezpieczeństwa" - napisał.

 

"NATO zapewnia bezpieczeństwo dla Finlandii. Z drugiej strony Finlandia zapewnia bezpieczeństwo Sojuszowi. Finlandia, zaangażowana w bezpieczeństwo wszystkich państw członkowskich NATO, będzie wiarygodnym sojusznikiem wzmacniającym regionalną stabilność" - przekazał Niinisto. 

 

Prezydent przypomniał, że Finlandia starała się o przyjęcie do Sojuszu razem ze Szwecją. "Członkostwo Finlandii bez Szwecji nie jest kompletne. Trwają nieustanne starania o szybkie dołączenie Szwecji. Trwa też ścisła współpraca w celu budowania wspólnego bezpieczeństwa iw całym regionie nordyckim" - podsumował. 

Finlandia w NATO. Joe Biden: Jestem dumny

Prezydent USA Joe Biden powiedział, że "jest dumny" z przystąpienia Finlandii do Sojuszu - podaje agencja AFP. 

 

- Razem, wzmocnieni przez naszego najnowszego sojusznika Finlandię, będziemy nadal zachowywać bezpieczeństwo transatlantyckie u bronić każdego cala terytorium NATO" - powiedział Biden. Wezwał również Turcję i Węgry ratyfikacji akcesji Szwecji do Sojuszu. 

Finlandia w NATO. Olaf Scholz: To wspaniała wiadomość 

"To wspaniała wiadomość i wzmocnienie bezpieczeństwa transatlantyckiego. Do naszego Sojuszu dołącza silny sojusznik. Przystąpienie Szwecji, które wciąż jest w toku, ma nasze pełne poparcie!" - napisał kanclerz Niemiec. 

 

Finlandia w NATO. Macron: Witamy!

"Witamy w NATO, Finlandio! Mam nadzieję, że wkrótce powitamy również naszych szwedzkich przyjaciół" - napisał prezydent Francji Emmanuel Macron.

 

Finlandia w NATO. Premier Ukrainy: Europa staje się silniejsza

"Ukraina z zadowoleniem przyjmuje przystąpienie Finlandii do NATO. Europa staje się silniejsza. Oczekujemy wsparcia Finlandii dla  przyspieszonej akcesji Ukrainy do Sojuszu." - napisał premier Ukrainy Denys Shmyhal.

 

 

"NATO stało się jedyną skuteczną gwarancją bezpieczeństwa w regionie w obliczu rosyjskiej agresji. Oczekujemy, że szczyt w Wilnie zbliży Ukrainę do naszego euroatlantyckiego celu" - napisał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. 

 

Finlandia w NATO. Zdecydowała agresja Rosji na Ukrainę 

Finlandia starała się o wejście do NATO od maja 2022 roku, po agresji Rosji na Ukrainę. Dotychczas pozostawała państwem neutralnym. 

 

ZOBACZ: TikTok zakazany w NATO. Organizacja wysłała informację do pracowników

 

Razem z nią do Sojuszu chciała wejść Szwecja. W przypadku drugiego kraju barierą są decyzje Turcji i Węgier, które wciąż nie ratyfikowały wniosku Szwedów o wstąpienie do NATO.

Finlandia wchodzi do NATO w rocznicę powstania Sojuszu

Finowie stają się 31. członkiem Paktu Północnoatlantyckiego dokładnie w 74. rocznicę jego powołania - stało się to 4 kwietnia 1949 roku. "NATO zapewnia wolność i bezpieczeństwo wszystkim Sojusznikom" - czytamy w okolicznościowym tweecie na oficjalnym profilu Sojuszu.

 

 

Władzom w Helsinkach pogratulował m.in. polski premier Mateusz Morawiecki. "Finlandia już w NATO! Gratuluję! Od teraz sojusz liczy 31 państw. Silni partnerzy to gwarancja bezpieczeństwa dla Polski, dla regionu i dla całego świata" - ocenił.

 

Stoltenberg: Kilka lat temu było nie do pomyślenia, że Finlandia wstąpi do NATO

W przemówieniu wygłoszonym po 11:00 polskiego czasu Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO, również przywitał Finów. - Stając się członkiem Sojuszu, Finlandia dostanie żelazne gwarancje bezpieczeństwa wynikające z art. 5. Traktatu waszyngtońskiego - zapewniał.

 

Jak dodawał, Finlandia będzie bezpieczniejsza, a NATO silniejsze. Wspomniał też o przypadającej we wtorek rocznicy utworzenia Paktu.

 

ZOBACZ: Sekretarz generalny NATO: Putin popełnił duży strategiczny błąd

 

Jego zdaniem trudno sobie wyobrazić "lepszy sposób na świętowanie naszego jubileuszu, niż przyjęcie Finlandii, jako pełnoprawnego członka. - Kilka lat temu nie do pomyślenia było, że ten kraj przystąpi do Sojuszu - oceniał.

 

Stoltenberg przestrzegał też, że Rosja - z którą graniczy również Finlandia - nie raz atakowała swoich sąsiadów. Po tym, jak Turcja jako ostatni kraj wyraziła zgodę na przyjęcie Helsinek do NATO, kremlowska propaganda reagowała słowami: "Musimy wyzwolić fińskich braci".

Blinken: Finlandia w NATO to jedyna rzecz, którą zawdzięczamy Putinowi

- To historyczny dzień. Już wkrótce powitamy Finlandię w NATO. (...) Kusi mnie, żeby powiedzieć, że to jest jedyna rzecz, którą zawdzięczamy Putinowi. Osiągnął dokładnie odwrotność tego, do czego - jak sam deklarował - zmierzał. Rosyjska agresja powoduje, że wiele krajów dochodzi do wniosku, że muszą robić więcej na rzecz obronności. Po to, by być w stanie odeprzeć możliwą rosyjską agresję -

- powiedział szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken.

 

Polityk bierze udział w spotkaniu szefów MSZ państw NATO w Brukseli. Podczas tego posiedzenia Finlandia stanie się oficjalnie 31. członkiem Sojuszu. 

Zbigniew Rau: Finlandia w NATO to wzmocnienie

- Finlandia słynie z silnego lotnictwa, z silnej artylerii, licznych, bardzo dobrze przeszkolonych rezerw. Odporność społeczna tego państwa w sytuacjach zagrożenia jest bardzo dobrze znana. Sięga to jeszcze wojny zimowej w 1939 roku - powiedział przed spotkaniem w Brukseli Zbigniew Rau, minister spraw zagranicznych. 

 

Zdaniem szefa MSZ "mamy z czego się cieszyć, nie tylko w wymiarze politycznym". - To jest potwierdzenie jedności państw podobnie myślących, potwierdzenie atrakcyjności Sojuszu, ale też bardzo dobry nabytek i wzmocnienie siły odstraszania oraz obrony - dodał.

 

wka/dsk/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie