Xi Jinping przybył do Rosji. Spotkanie z Władimirem Putinem

Świat
Xi Jinping przybył do Rosji. Spotkanie z Władimirem Putinem
Wkimedia Commons CC BY 4.0
Xi Jinping, Władimir Putin, 2018 rok

Prezydent Chin Xi Jinping rozpoczął swoją trzydniową wizytę w Rosji. Jest to pierwsza zagraniczna podróż Xi po zaprzysiężeniu na trzecią kadencję prezydencką i zarazem pierwsza wizyta zagranicznego przywódcy w Rosji po wydaniu przez Międzynarodowy Trybunał Karny nakazu aresztowania Władimira Putina za zbrodnie wojenne na Ukrainie.

Prezydent Chin wylądował na lotnisku w Moskwie, gdzie powitała go rosyjska delegacja.

 

Chińskie media przedstawiają wizytę Xi Jinpinga w Moskwie jako "podróż przyjaźni, współpracy i pokoju". Państwowa chińska agencja prasowa Xinhua podała, że przywódcy Chin i Rosji spotkali się w ciągu ostatniej dekady około 40 razy. 

 

Rzecznik MSZ Chin Wang Wenbin zapewniał na poniedziałkowym briefingu, że "Chiny utrzymają swoje obiektywne i sprawiedliwe stanowisko w sprawie kryzysu ukraińskiego i będą odgrywać konstruktywną rolę w promowaniu rozmów pokojowych".

 

 

Władimir Putin zapowiedział, że ma wielkie oczekiwania wobec wizyty "dobrego starego przyjaciela" Xi, z którym w ubiegłym roku podpisał umowę o strategicznym partnerstwie. Dodał, że z zadowoleniem przyjął chińską propozycję mediacji w rosyjsko-ukraińskim konflikcie.

 

 

Rosyjska agencja TASS przekazała, że wizyta Xi ma na celu wypracowanie planu strategicznej współpracy między Chinami a Rosją.

 


Chiny nie potępiły rosyjskiej agresji na Ukrainę. Po wybuchu wojny zacieśniły współpracę z Rosją i sprzeciwiły się nakładanym na nią sankcjom. 

Xi Jinping i Władimir Putin mają rozmawiać o Ukrainie

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zapowiedział, że podczas poniedziałkowej kolacji Putin i Xi poruszą kwestie związane z Ukrainą, w tym chiński plan pokojowy. Rozmowy na inne tematy z udziałem chińskich i rosyjskich urzędników zaplanowano na wtorek.

 

Amerykański dziennik "The Wall Street Journal", powołując się na anonimowe źródło, poinformował w zeszłym tygodniu, że Xi Jinping po wizycie w Rosji będzie chciał porozmawiać z Wołodymyrem Zełenskim. Do spotkania miałoby dojść za pomocą łącza internetowego. Byłaby to pierwsza rozmowa przywódców Chin i Ukrainy od rozpoczęcia rosyjskiej agresji.  

 

ZOBACZ: Chiny: Dmitrij Miedwiediew spotkał się z Xi Jinpingiem. Rozmawiali o Ukrainie


W lutym Rosję odwiedził wiceminister spraw zagranicznych Chin Ma Zhaoxu. Rozmawiał z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem. Z kolei Władimir Putin spotkał się na Kremlu z byłym szefem chińskiego MSZ Wangiem Yi. W grudniu wizytę w Chinach złożył wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew, który rozmawiał z Xi Jinpingiem na temat spraw międzynarodowych, w tym Ukrainy. 

 

Wizyta prezydenta Chin w Rosji potrwa do środy. 

adn/ml/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie