Hiszpania. Mężczyzna znęcał się nad żoną. Zmienił płeć, by uniknąć kary

Świat
Hiszpania. Mężczyzna znęcał się nad żoną. Zmienił płeć, by uniknąć kary
Flickr/Steven Straiton

Hiszpan oskarżony o molestowanie i znęcanie się nad swoją żoną zmienił płeć w urzędzie. Tym samym w świetle prawa sam stał się kobietą. W ten sposób mężczyzna chce uniknąć kary za "machismo", czyli przemoc wobec kobiet ze strony mężczyzn. Prokuratura zwróciła się o pomoc w tej sprawie do Sądu Najwyższego.

W Hiszpanii na początku marca weszła w życie ustawa dotycząca "osób trans". Ustawa o transpłciowości pozostawia prawo do "samookreślenia płci, które pozwala już 16-latkom z własnej woli zmienić imię w dowodzie osobistym".

Kontrowersje wokół "ustawy trans"

Choć kontrowersje w tej ustawie budzi najbardziej możliwość zmiany płci przez dzieci, nie jest to jedyny powód sporu w Hiszpanii. Jak się okazuje, nowe prawo w nieodpowiedni sposób wykorzystane przez dorosłych także może przysporzyć wielu problemów.

 

Oskarżony, który znęcał się nad swoją żoną i matką swojego dziecka, po tym jak "stał się kobietą" utrzymuje, że nie może być sądzony za przemoc wobec kobiet, gdyż ustawa dotycząca rzeczywistej i efektywnej równości osób trans ma na celu ochronę kobiet przed przemocą ze strony mężczyzn.

Zmienił płeć żeby uniknąć kary

Według oskarżonego, po wniesieniu sprostowania dotyczącego tożsamości płciowej odmiennej od płci biologicznej w urzędzie stanu cywilnego, stał się kobietą i tym samym nie może zostać sądzony.

 

ZOBACZ: Hiszpania. Kandydat na policjanta postanowił zmienić płeć. Jako kobieta uzyskał lepszy wynik testów

 

Prokurator ds. "przemocy ze względu na płeć" w Alicante zwrócił się do Sądu Najwyższego o wskazanie sposobu postępowania w tej sprawie.

 

Zgodnie z ustawą, mężczyźni, którzy zmieniają płeć nie mogą jednak uniknąć wyroków skazujących za przemoc wobec kobiet. Brana jest pod uwagę ich tożsamość przed oficjalną zmianą płci.

Nowe prawo w Hiszpanii

Wedle hiszpańskiego prawa, każdy, kto ukończył 16 lat może zmienić płeć i imię bez wcześniejszego orzeczenia sądu i przejścia terapii hormonalnej. Wystarczy wypełnić formularz i zaprezentować dowód osobisty oraz świadectwo urodzenia. 

 

ZOBACZ: USA. Transpłciowa kolarka wygrała kobiecy wyścig w Nowym Jorku. Kontrowersje w świecie sportu

 

Prawo przewiduje możliwość powrócenia osoby trans do poprzedniej płci w taki sam sposób. Modyfikacja po raz trzeci wymaga już decyzji sądu.

Zmienił płeć do testów sprawnościowych

Wcześniej pisaliśmy o podobnej sytuacji. Chodziło jednak o testy sprawnościowe do hiszpańskiej policji. Kandydat zapisał się do policji jako mężczyzna, a na części praktycznej przedstawił się jako kobieta - podały media. Do sytuacji doszło w Hiszpanii, niecały miesiąc po wprowadzeniu wspomnianej ustawy.

 

Do konkursu na stanowisko policjanta w hiszpańskim mieście Torrelodones w okolicach Madrytu przystąpiło prawie 391 kandydatów. Do obsadzenia była sześć miejsc - podała dziennik "ABC".

 

ZOBACZ: Hiszpania. Kandydat na policjanta postanowił zmienić płeć. Jako kobieta uzyskał lepszy wynik testów

 

Jeden z kandydatów podczas testów teoretycznych legitymował się jako mężczyzna. Natomiast dwa miesiące później, gdy przeprowadzano testy sprawnościowe, przedstawił się jako transseksualna kobieta.

 

Zaskoczenie nastąpiło, gdy podczas rzucania piłką lekarską, kandydat wziął piłkę o wadze trzykilogramowej, czyli tę dla kobiet, a nie pięciokilogramową, przeznaczoną dla mężczyzn.

 

Aby rozwiać wątpliwości, osoba transpłciowa przedstawiła wniosek złożony w rejestrze Urzędu Miasta Torrelodones, w którym stwierdzono, że jest transseksualną kobietą.

nb / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie