Hiszpania. Kandydat na policjanta postanowił zmienić płeć. Jako kobieta uzyskał lepszy wynik testów

Świat
Hiszpania. Kandydat na policjanta postanowił zmienić płeć. Jako kobieta uzyskał lepszy wynik testów
Zdjęcie ilustracyjne/Policja Torrelodones
Podczas testów sprawności fizycznej kandydat rzucał piłką o lżejszej wadze

Dobry wynik transpłciowego kandydata w testach sprawnościowych do hiszpańskiej policji wzbudził kontrowersje. Kandydat zapisał się do policji jako mężczyzna, na części praktycznej przedstawił się jako kobieta - podały media. Do sytuacji doszło w Hiszpanii, niecały miesiąc po wprowadzeniu ustawy, zezwalającej na zmianę płci bez zgody sądu.

Do konkursu na stanowisko policjanta w hiszpańskim mieście Torrelodones w okolicach Madrytu przystąpiło prawie 391 kandydatów. Do obsadzenia była sześć miejsc - podała dziennik "ABC".

 

Jeden z kandydatów podczas testów teoretycznych legitymował się jako mężczyzna. Natomiast dwa miesiące później, gdy przeprowadzano testy sprawnościowe, przedstawił się jako transseksualna kobieta. Osoba powołała się na ustawę, która weszła w życie 2 marca.

Złożył wniosek o zmianę płci

Zaskoczenie nastąpiło, gdy podczas rzucania piłką lekarską, kandydat wziął piłkę o wadze trzykilogramowej, czyli tę dla kobiet, a nie pięciokilogramową, przeznaczoną dla mężczyzn.

 

Aby rozwiać wątpliwości, osoba transpłciowa przedstawiła wniosek złożony w rejestrze Urzędu Miasta Torrelodones, w którym stwierdzono, że jest transseksualną kobietą.

 

Radny ds. sportu w Torrelodones Victor Arcos przypomniał jednak, że zgodnie z nowym prawem decyzja o zmianie płci wymaga potwierdzenia po trzech miesiącach od czasu złożenia wniosku, co w tym przypadku nie miało miejsca.

 

- Nowe przepisy wymagają, aby po trzech miesiącach od złożenia tego wniosku, zainteresowani musieli go potwierdzić - dodał.

 

ZOBACZ: USA. Transpłciowa kolarka wygrała kobiecy wyścig w Nowym Jorku. Kontrowersje w świecie sportu

 

W obliczu tej sytuacji rada skontaktowała się z regionalnym oddziałem Ministerstwa Sprawiedliwości, aby sprawdzić, co można zrobić. Rząd regionalny nie miał jasnej instrukcji od Ministerstwa Równości.

 

Pozostałe testy sprawnościowe to bieg na 60 metrów, bieg wytrzymałościowy na 800 metrów, pływanie na 25 metrów oraz skok w dal.

 

- Zdecydowaliśmy, w oczekiwaniu na decyzję, że wynik będzie rozliczany w zależności od tego, czy jest to mężczyzna czy kobieta - powiedział Arcos. - To, czego nie możemy zrobić, to zatrzymać proces egzaminacyjny z powodu tego przypadku - wyjaśnił.

Zmiana płci bez orzeczenia sądu

W Hiszpanii od 2 marca każda osoba, kto ukończyła 16 lat, może zmienić płeć i imię bez wcześniejszego orzeczenia sądu i terapii hormonalnej. Wystarczy tylko wypełnienie formularza, dowód osobisty i świadectwo urodzenia.

mbl/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie