Urbi et Orbi. Papież modlił się o pokój dla Ukrainy

Świat
Urbi et Orbi. Papież modlił się o pokój dla Ukrainy
PAP/EPA/FABIO FRUSTACI
Papież Franciszek udzielił błogosławieństwa urbi et Orbi

W Wielkanoc Franciszek udzielił błogosławieństwa Urbi et Orbi. Wcześniej wygłosił orędzie, w którym wzywał do zakończenia wojny w Ukrainie. - Pomóż umiłowanemu narodowi ukraińskiemu na drodze do pokoju, a naród rosyjski obdarz światłem paschalnym - modlił się papież.

W niedzielę Franciszek przewodniczył mszy na Placu Świętego Piotra w Rzymie, na którym zgromadziło się sto tysięcy wiernych. Później objeżdżał plac w papamobile, witając się ze zgromadzonymi.

 

O dwunastej w południe papież wygłosił wielkanocne orędzie z okna Bazyliki Świętego Piotra i udzielił uroczystego błogosławieństwo Orbi et Orbi, czyli miastu i światu. 

Papież modli się o zakończenie wojny

W swoim orędziu Ojciec Święty prosił o zakończenie wojny w Ukrainie.


- Pomóż umiłowanemu narodowi ukraińskiemu na drodze do pokoju, a naród rosyjski obdarz światłem paschalnym. Pociesz rannych i tych, którzy stracili w wojnie swoich bliskich, spraw, aby jeńcy mogli zdrowi i cało powrócić do swoich rodzin - zwrócił się do zmartwychwstałego Chrystusa Franciszek. 

 

ZOBACZ: Watykan. Papież Franciszek wyszedł ze szpitala. "Wciąż żyję"


- Otwórz serca całej wspólnoty międzynarodowej, aby podjęła działania na rzecz zakończenia tej wojny i wszystkich konfliktów, które wykrwawiają świat, począwszy od Syrii, która wciąż czeka na pokój. Wspieraj osoby dotknięte gwałtownym trzęsieniem ziemi w Turcji i Syrii - prosił papież. 


- Módlmy się za tych, którzy stracili rodziny i przyjaciół oraz zostali bez dachu nad głową: oby otrzymali pocieszenie od Boga i pomoc od rodziny narodów - zaapelował do wiernych. 

Ataki na Bliskim Wschodzie. Papież wzywa do dialogu

Franciszek wyraził zaniepokojenie ostatnimi atakami na Bliskim Wschodzie i wezwał do wznowienia dialogu między Izraelczykami i Palestyńczykami.  


- W tym dniu powierzamy Ci, Panie, miasto Jerozolimę, pierwszego świadka Twojego Zmartwychwstania. Wyrażam żywe zaniepokojenie atakami z ostatnich dni, które zagrażają oczekiwanemu klimatowi zaufania i wzajemnego szacunku, niezbędnym do wznowienia dialogu między Izraelczykami i Palestyńczykami, aby pokój zapanował w Świętym Mieście i w całym regionie - powiedział. 

 

ZOBACZ: Izrael. Ataki na cele w Strefie Gazy. Odwet za ostrzał rakietowy z terytorium Libanu


Papież modlił się także za inne kraje dotknięte konfliktami, w tym Liban, Haiti, Etiopię, Sudan Południowy i Demokratyczną Republikę Konga. 

 

Ojciec Święty prosił Jezusa również o pocieszenie uchodźców, deportowanych, więźniów politycznych i migrantów, a także wszystkich, którzy cierpią z powodu głodu, ubóstwa i handlu narkotykami, handlu ludźmi i wszelkich form niewolnictwa. 


- Natchnij, Panie, przywódców narodów, aby żaden mężczyzna ani żadna kobieta nie byli dyskryminowani i aby nie gwałcono ich godności, aby przy pełnym poszanowaniu praw człowieka i demokracji zostały uzdrowione te plagi społeczne, aby zawsze i wyłącznie dążono do dobra wspólnego obywateli i aby zapewniono bezpieczeństwo oraz niezbędne warunki do dialogu i pokojowego współżycia - modlił się papież. 

Orędzie Franciszka: Podążajmy drogami pokoju i braterstwa

Ojciec Święty zaapelował również do wiernych. - Spieszmy także i my, aby wzrastać na drodze wzajemnego zaufania: zaufania między ludźmi, między ludami i narodami. Dajmy się zaskoczyć radosnej nowinie paschalnej, światłu, które rozświetla ciemności i mroki, w jakich nazbyt często pogrążony jest świat.

 

ZOBACZ: Włochy: Franciszek dostał prezent od psa. Właściciel czworonoga obiecał go papieżowi siedem lat temu


- Spieszmy się przezwyciężać konflikty i podziały, otwierając nasze serca na najbardziej potrzebujących. Podążajmy drogami pokoju i braterstwa. Radujmy się z konkretnych znaków nadziei, które do nas docierają z wielu krajów, począwszy od tych, które oferują pomoc i przyjęcie tym, którzy uciekają od wojny i ubóstwa - wezwał papież. 

adn/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie