Rzym: Papież obmył nogi osadzonym w zakładzie karnym dla nieletnich

Świat
Rzym: Papież obmył nogi osadzonym w zakładzie karnym dla nieletnich
Reuters
Papież odwiedził w Wielki Czwartek Zakład karny

W Wielki Czwartek papież Franciszek dokonał tradycyjnego obmycia nóg dwunastu osobom osadzonym w rzymskim zakładzie karnym dla nieletnich. W tej samej placówce papież odprawił podobną mszę 10 lat temu, w pierwszych dniach swego pontyfikatu.

W mszy w kaplicy w Casal del Marmo uczestniczyło około stu osób - młodych osadzonych oraz personel.

 

Papież Franciszek nachylał się nad każdą z osób, w tym dwiema dziewczętami, i w geście pokory oraz służby obmywał nogi, wycierał je i całował.

 

ZOBACZ: Spór o Jana Pawła II przybiera na sile. Głos zabrał nawet papież Franciszek

 

W grupie dwunastu młodych osób byli przedstawiciele różnych narodowości, wśród nich muzułmanin z Senegalu.

Papież Franciszek: Jezus obmywa stopy każdemu z nas 

- Każdy z nas mógłby powiedzieć: "Gdyby tylko Papież wiedział, co jest w moim sercu". Ale Jezus zna je wszystkie i kocha nas dokładnie takimi, jakimi jesteśmy. Obmywa stopy każdemu z nas - mówił papież w trakcie homilii.

 

 

- Widzimy w społeczeństwie, ilu ludzi wykorzystuje innych, ile osób jest w narożniku i nie może wyjść. Ileż niesprawiedliwości, ile osób bez pracy, ile osób pracuje za połowę stawki, ile osób nie ma pieniędzy, by kupić lekarstwa, ile rozbitych rodzin - dodał papież.

 

WIDEO: Papież w zakładzie karnym

 

 

Franciszek, który był w tym zakładzie karnym dwa tygodnie po konklawe w marcu 2013 roku, wizytą w tym miejscu wprowadził zmianę w celebrowaniu mszy Wieczerzy Pańskiej.

 

Od tamtego czasu odprawia ją poza Watykanem, w miejscach naznaczonych przez ból, cierpienie, trudności. W Wielki Czwartek był dotąd w trzech więzieniach, w szpitalach, domu opieki, ośrodku dla uchodźców.

an/dk/PAP/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie