Izrael. Ataki na cele w Strefie Gazy. Odwet za ostrzał rakietowy z terytorium Libanu

Świat
Izrael. Ataki na cele w Strefie Gazy. Odwet za ostrzał rakietowy z terytorium Libanu
PAP/EPA/MOHAMMED SABER
Izraelskie wojsko odpowiedziało atakami lotniczymi w Strefie Gazy, wymierzonymi w miejsca, które mają być związane z Hamasem

Izrael rozpoczął naloty w Strefie Gazy w nocy z czwartku na piątek, uderzając w tereny kontrolowane przez terrorystyczną grupę Hamas. To odwet za ostrzał rakietowy z palestyńskiej enklawy - poinformował "Times of Israel". Celem ataku był też Liban, z którego terytorium od czwartku wystrzelono 44 rakiety.

Izraelska armia przeprowadziła ataki na cele, które - jej zdaniem - mają związek z Hamasem w Strefie Gazy, a także w Libanie. Tam według "Times of Israel" rażona miała być "infrastruktura terrorystyczna"

Izrael obwinia władze w Bejrucie

"Hamas ma silną pozycję w obozach uchodźców palestyńskich w południowym Libanie" - czytamy. Od czwartku w kierunku Izraela wystrzeliwane były pociski z terytorium tego kraju. Tel Awiw obarcza za ataki nie tylko organizację terrorystyczną, ale też władze w Bejrucie. 

 

- Liban jest odpowiedzialny za wszystko, co dzieje się na jego terytorium, nawet za wystrzelenie (rakiet) przez palestyńskie odłamy Hamasu. Nie pozwolimy, aby Hamas działał z terytorium Libanu - powiedział rzecznik izraelskiego wojska Daniel Hagari. 

 

ZOBACZ: Żelazna Kopuła antyrakietowa Izraela w akcji. Oto nagrania

 

Według IDF z Libanu posłane zostały 44 pociski - dziewięć miało nie przekroczyć granicy izraelskiej i spaść na tereny palestyńskie, 12 wystrzelono w stronę morza, 14 uderzyło w otwartą przestrzeń, jeden trafił w zamieszkany obszar miasta Sderot na południu kraju, a osiem zostało przechwyconych przez system obrony powietrznej - Żelazna Kopuła.

Starcia w meczecie Al-Aqsa

Początkiem trwającej wymiany ognia były starciach między izraelskimi siłami bezpieczeństwa a Palestyńczykami w meczecie Al-Aqsa w Jerozolimie. 

 

Izraelska armia zwiększa swoje zdolności "reagowania na nagłe wydarzenia" wzmacniając Dowództwo Południowe i Dowództwo Północne dodatkowymi siłami piechoty i artylerii.

 

ZOBACZ: Izrael: Prezydent wzywa rząd do wstrzymania reformy sądownictwa. W kraju trwają protesty

 

Walki trwają w okresie, kiedy Żydzi obchodzą święto Paschy, a muzułmanie święty miesiąc Ramadan. W tym samym okresie trwała 11-dniowa wojna między Izraelem a Hamasem w 2021 roku.

ap/wka / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie