"Śniadanie Rymanowskiego". Gawkowski: Nowy minister rolnictwa to naplucie rolnikom w twarz

Polska
"Śniadanie Rymanowskiego". Gawkowski: Nowy minister rolnictwa to naplucie rolnikom w twarz
Polsat News

- Nominacja pana Telusa na ministra rolnictwa to jest naplucie rolnikom w twarz - stwierdził w programie "Śniadanie Rymanowskiego" poseł Lewicy Krzysztof Gawkowski. - Pan minister Telus wyciąga rękę do rolników, tylko że PiS trzyma wszystkie sznurki - dodał. Nie zgodził się z nim wiceminister spraw wewnętrznych Błażej Poboży. - Wierzę w obóz Zjednoczonej Prawicy, wierzę w rząd PiS - zapewnił.

- Rząd PiS-u kompletnie zniszczył nasze rolnictwo. 120 tys. gospodarstw rolnych zostało zlikwidowanych, polska żywność jest niszczona poprzez atak na rolników - wskazał Władysław Teofil Bartoszewski z PSL. 


- Pan minister Kowalczyk to była chodząca katastrofa. Nie zrobił absolutnie nic dla polskiej wsi i opowiadał dyrdymały, żeby trzymać zboże na przednówek, bo jego cena wzrośnie, tymczasem cena spadła. Mamy trzy do pięciu ton zboża z Ukrainy, składowanego w Polsce, zamiast być wysłanym do Afryki Północnej - dodał. 

 

ZOBACZ: Zboże z Ukrainy. Zełenski: Znaleźliśmy wyjście. Ostateczne rozwiązanie w najbliższym czasie


- Powiedzmy, dlaczego mamy ten zalew, dlaczego polscy rolnicy przegrywają z konkurencją. Nie dlatego, że gorzej produkują, tylko dlatego że produkty z Ukrainy, które do tej pory były importowane wedle normalnych zasad, teraz są importowane bez żadnych ograniczeń. Ukraińscy producenci nie są ograniczeni unijnym prawem, które jest kosztowne dla polskich rolników - podkreślił Konrad Berkowicz z Konfederacji. 

Zboże z Ukrainy. Szrot mówi o współpracy z "ukraińskimi przyjaciółmi"

Szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot stwierdził, że prezydent Andrzej Duda docenia działania poprzedniego ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka, biorąc pod uwagę bezprecedensową sytuację, w jakiej znalazła się Polska. 


- Trzeba kontrolować transfer zboża kontrolować, żeby rzeczywiście trafiało tam, gdzie jest potrzebne, a nie na polski rynek - powiedział Paweł Szrot. - Przypominam, że w rozmowach pana prezydenta z prezydentem Zełenskim ten temat się pojawił i spotkał z pełnym zrozumieniem ze strony ukraińskiej. Ten problem jest do rozwiązania we współpracy z naszymi ukraińskimi przyjaciółmi - ocenił.

 

Dodał, że prezydent oczekuje, że problem rozwiąże nowy minister rolnictwa.  

 

ZOBACZ: Robert Telus: Strona ukraińska zaproponowała, by ograniczyć transport zboża do Polski


Monika Rosa z Koalicji Obywatelskiej odniosła się do porozumienia przy rolniczym "okrągłym stole", które zawarł były już minister rolnictwa. 


- Pan minister Kowalczyk, kiedy podpisywał porozumienie z rolnikami, doskonale wiedział, że kwestia ceł będzie przedłużona, czyli podpisał porozumienie w imieniu rządu, które wiedział, że nie dojdzie do skutku - stwierdziła. - Wykazał się skrajną niekompetencją, za którą realnie płacą rolnicy. 

 

WIDEO: Śniadanie Rymanowskiego w Polsat News i Interii

 

Nowy minister rolnictwa. Gawkowski: Telus na niczym się nie zna

W czwartek prezydent powołał nowego ministra rolnictwa Roberta Telusa. 


- Uważam, że nominacja pana Telusa na ministra rolnictwa to jest naplucie rolnikom w twarz i mówię to odpowiedzialnie, dlatego że bywałem na komisjach rolnictwa i mam głębokie poczucie, że pan minister Telus nie zrobi nic - stwierdził Krzysztof Gawkowski, przewodniczący klubu Lewicy. 

 

ZOBACZ: Konferencja prasowa nowego ministra rolnictwa Roberta Telusa. Zaapelował do opozycji


- Pan minister Telus wyciąga rękę do rolników, tylko że PiS trzyma wszystkie sznurki. Pan Telus jest tylko na chwilę. Zobaczycie państwo, że za kilka miesięcy zniknie. Minister Telus na niczym się nie zna i nic nie zmieni - ocenił Gawkowski. 

Poboży: PiS jest pierwszą partią na polskiej wsi

- Ta zmiana ministra to jest doskonała ilustracja słów z powieści "Lampart” Lampedusy: "jak wiele musi się zmienić, żeby wszystko zostało po staremu" - powiedział Konrad Berkowicz z Konfederacji.  


- Mamy ministra Kowalczyka, który się dymisjonuje i zostaje w rządzie, a minister Telus to jest minister, który po pierwsze, głosował za piątką dla zwierząt, która uderzyła w polskie rolnictwo, a po drugie, prawdopodobnie już się przygotowuje do wprowadzenia nowej ustawy, która rozbudowuje rozwiązania piątki dla zwierząt.  

 

ZOBACZ: Minister rolnictwa: Powiedziałem stronie ukraińskiej, że sytuacja ze zbożem jest dla nas tragiczna


- Pan dobrze wie, że nie ma w tej chili tego typu projektu w Sejmie - odpowiedział mu wiceminister spraw wewnętrznych Błażej Poboży. - Wierzę w obóz Zjednoczonej Prawicy, wierzę w rząd PiS. Tak jak jesteśmy do tej pory pierwszą partią na polskiej wsi, tak jestem przekonany, że będziemy dalej - oświadczył. 
 

Wcześniejsze odcinki programu można obejrzeć tutaj.

prz/adn/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie