Zboże z Ukrainy. Zełenski: Znaleźliśmy wyjście. Ostateczne rozwiązanie w najbliższym czasie

Biznes
Zboże z Ukrainy. Zełenski: Znaleźliśmy wyjście. Ostateczne rozwiązanie w najbliższym czasie
Polsat News
Wołodymyr Zełenski podczas przemówienia na polsko-ukraińskim forum gospodarczym w Warszawie

- Nie może być trudności między tak bliskimi partnerami, faktycznymi przyjaciółmi jak Polska i Ukraina - powiedział Wołodymyr Zełenski, nawiązując do kwestii ukraińskiego zboża, które zamiast m.in. do Afryki "rozlewa się" po Polsce. Jak wyjaśnił, z premierem Mateuszem Morawieckim "omówili sprawy dotyczące rolników" z obu krajów i "znaleźli wyjście".

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w środę przed południem spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą, a następnie z premierem Mateuszem Morawieckim. - Omówiliśmy sprawy dotyczące naszych rolników - rolników ukraińskich i rolników polskich. Znaleźliśmy wyjście - poinformował po spotkaniu z premierem RP.

 

Jego zdaniem "w najbliższych dniach-tygodniach już będzie ostateczne rozwiązanie wszelkich spraw". - Nie mogą powstawać problemy, nie może być trudności między tak bliskimi partnerami, faktycznymi przyjaciółmi jak Polska i Ukraina - podkreślił prezydent Ukrainy.

 

Prezydent Andrzej Duda podkreślił z kolei, że "mimo wojny obroty handlowe Polski i Ukrainy są rekordowe".

Konflikt o ceny zbóż. Dymisja ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka

Spadki cen zbóż w Polsce wywołały protesty rolników. Według nich winny sytuacji jest niekontrolowany napływ na nasz rynek zboża z Ukrainy po wybuchu wojny. Kilka dni temu zawarto porozumienie - rząd obiecał protestującym rolnikom działania, które mają powstrzymać napływ taniego zboża z Ukrainy na polski rynek.

 

ZOBACZ: Spotkanie Duda - Zełenski. Kwaśniewski: Historia nie, zboże tak

 

Konflikt między władzą a reprezentantami wsi wciąż jednak narastał i doprowadził do tego, że w środę Henryk Kowalczyk podał się do dymisji z funkcji ministra rolnictwa. Jako pierwsza informowała o zmianie na tym stanowisku Interia.

 

Na konferencji prasowej w środę polityk wyjaśnił, że jego decyzja wynika z faktu, że "podstawowy postulat rolników nie zostanie spełniony przez Komisję Europejską". Następcą Henryka Kowalczyka ma zostać Robert Telus.

an/wka / Polsat News / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie