Minister rolnictwa: Powiedziałem stronie ukraińskiej, że sytuacja ze zbożem jest dla nas tragiczna

Polska
Minister rolnictwa: Powiedziałem stronie ukraińskiej, że sytuacja ze zbożem jest dla nas tragiczna
Polsat News
Robert Telus i Marcin Fijołek

- W przyszłym tygodniu, tuż po Świętach, ruszy skup zboża prowadzony przez polskie firmy - powiedział w "Gościu Wydarzeń" minister rolnictwa Robert Telus. - Trwają jeszcze uzgodnienia, jeśli chodzi o cenę. Na pewno będzie to cena wyższa niż ta na rynku - dodał.

- Emocje są normalną rzeczą. W takim momentach, gdy jest ciężką sytuacja, wiadomo, że te emocje się budzą - powiedział Robert Telus zapytany o rozgoryczenie polskich rolników. - Każdy z nas walczy o swoje sprawy, rolnicy też walczą o swoje sprawy - dodał.

 

- Strona ukraińska złożyła propozycję, aby przez pewien czas bardzo mocno ograniczyć, a na tę chwilę zatrzymać całkowicie przyjazd zboża do Polski. Nie mówimy o tranzycie. Będzie on bardzo mocno monitorowany po to, by zboże nie zostawało w Polsce - przekazał minister rolnictwa i rozwoju wsi w piątek. Porozumienie w tej sprawie ma zostać podpisane w przyszłym tygodniu.

 

W "Gościu Wydarzeń" minister mówił, że w rozmowie ze stroną ukraińską przekazał, że "sytuacja ze zbożem jest dla nas tragiczna".

 

ZOBACZ: Zmiany w rządzie. Prezydent powołał nowych ministrów cyfryzacji i rolnictwa

 

Dopytywany o to, jak długo zboże z Ukrainy nie będzie dostarczane do Polski, minister stwierdził: - Zboże zostanie zatrzymane do lipca, do nowego sezonu. Musimy w Polsce opróżnić zbiorniki, przygotować je na nowy sezon. 

 

Jak doprecyzował, ukraińskie zboże będzie nadal przejeżdżać przez Polskę, ale tylko w ramach tranzytu do innych krajów.

 

- Strona ukraińska wprowadzi tzw. limity, każda firma, która będzie chciała wwozić zboże do Polski, będzie musiała mieć na to zezwolenie państwa ukraińskiego dot. tego, do jakiego kraju może wwieźć zboże. Nie będzie tam zezwolenia na wwożenie zboża do Polski - wyjaśniał Telus.

Robert Telus o skupie zboża od polskich rolników

Minister rolnictwa przekazał, że w przyszłym tygodniu, tuż po świętach, ruszy skup zboża prowadzony przez polskie firmy. 

 

- Trwają jeszcze uzgodnienia, jeśli chodzi o cenę. Na pewno będzie to cena wyższa niż ta na rynku - dodał.

 

Robert Telus podkreślił, że jego misją jest "przygotowanie miejsca w magazynach na polskie zboże na nowy sezon". - Zboże, które teraz zalega w magazynach, musi wyjechać z Polski - dodał.

 

WIDEO: Robert Telus w "Gościu Wydarzeń"

 

 

- W tej chwili mamy w Polsce ok. 3-4 mln ton nadwyżki zboża - przekazał Telus. 

 

Odnosząc się do działalności swojego poprzednika, powiedział: - Programy, które zaproponował premier Henryk Kowalczyk są dobrymi programami i one na pewno pomogą w tej sytuacji. Ja zrobię wszystko, co w mojej mocy, żeby w tej chwili pomóc rolnikom.

 

ZOBACZ: Szczecin: Rolnicy zaostrzają protest. Domagają się zamknięcia polskiej granicy dla zboża z Ukrainy

 

- Polacy, a szczególnie rolnicy, zasługują na to, żeby dowiedzieć się, kto przywoził ukraińskie zboże do Polski. Czy ujawni to resort rolnictwa, czy może jakieś związki, to inna sprawa - stwierdził minister.

Tani drób z Ukrainy

Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego podała, że Unię Europejską zalewa tańszy drób z Ukrainy. Dopytywany o tę kwestię Robert Telus podkreślił: - Bardzo zależy nam na tym, żeby do Polski nie przyjeżdżały produkty, które mogą zaszkodzić nie tylko zdrowiu Polaków, ale i naszej gospodarce. Każdy wjeżdżający do polski transport będzie badany - zakomunikowałem to dziś ministrowi rolnictwa Ukrainy. 

 

- To był polityczny błąd. Ale nie mój osobisty, tylko nasz, jako Prawa i Sprawiedliwości - stwierdził Telus, pytany o tzw. piątkę dla zwierząt, za którą kiedyś głosował. 

 

W drugiej części programu gośćmi Marcina Fijołka byli dominikanin o. Jarosław Krawiec OP oraz dyrektor Centrum Studiów Strategicznych WEI dr Adam Eberhard.

 

Wcześniejsze odcinki programu "Gość Wydarzeń" są dostępne tutaj.

 

 

an/polsatnews.pl/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie