Zmiany w rządzie. Prezydent powołał nowych ministrów cyfryzacji i rolnictwa

Polska
Zmiany w rządzie. Prezydent powołał nowych ministrów cyfryzacji i rolnictwa
Polsat News
Prezydent powołał nowych ministrów

Prezydent Andrzej Duda dokonał zmian w składzie Rady Ministrów. Robert Telus został ministrem rolnictwa i rozwoju wsi, a Janusz Cieszyński będzie pełnił funkcję ministra cyfryzacji.

- To dobra decyzja panie premierze - powiedział prezydent Andrzej Duda, dziękując Mateuszowi Morawieckiemu za kierowanie sprawami cyfryzacji.

 

Zaznaczył, że w praktyce Janusz Cieszyński zajmował się tymi sprawami od dłuższego czasu. - Pod nadzorem pana premiera wykonywał te zadania bardzo dobrze. Dziś w pełni, można powiedzieć: jest nie tylko przygotowany, co pokazał ten czas, nie tylko ma doświadczenie, ale również ma bardzo wielkie zdolności do tego, by te zadania sprawnie realizować - podkreślił Duda.

 

Podziękował także Henrykowi Kowalczyki za pełnienie funkcji ministra rolnictwa. - Rolnictwo rozwijające się staje się jednym z fundamentów naszej gospodarki". - Dziękuję za czas prowadzenia rolniczych spraw, czas bardzo trudny, czas ogromnych wstrząsów i niepokojów. Polska jest samowystarczalna żywnościowa. To bardzo ważne - powiedział prezydent.

 

ZOBACZ: Trzaskowski zastąpi Tuska? Siemoniak: Kompletnie nieprawdopodobne

 

Nawiązując do wizyty Wołodymyra Zełenskiego w Polsce, Andrzej Duda stwierdził, że "trzeba zacieśnić kontrolę nad przepływem zboża z Ukrainy". - Trzeba podjąć działania po obu stronach granicy polsko-ukraińskiej, aby zwiększyć kontrolę nad przepływami zboża, by nie dochodziło do spekulacji cenowych i działań wiążących się ze złamaniem prawa - dodał prezydent.

Dymisja Henryka Kowalczyka

Dotychczasowym ministrem rolnictwa był Henryk Kowalczyk, który w środę podał się do dymisji. Rezygnacja polityka nastąpiła w momencie, gdy nasilają się protesty w związku z napływem do Polski ukraińskiego zboża.

 

- Złożyłem rezygnację z funkcji ministra rolnictwa i rozwoju wsi, widząc, że podstawowy postulat rolników przez KE nie zostanie spełniony - przekazał wówczas Kowalczyk.

 

Wiadomo, że były już minister pozostanie w rządzie. Będzie szefem Rządowego Komitetu Ekonomicznego.

Wraca resort cyfryzacji

Robert Telus, który sam zajmuje się rolnictwem, jest politykiem PiS. W ławach poselskich zasiada od 2007 roku.

 

Nowy minister przewodniczy sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz podkomisjom związanym ze sprawami rolniczymi. Od 2021 roku jest również członkiem Rady Doradców Politycznych premiera Mateusza Morawieckiego. 

 

ZOBACZ: Mąż Elżbiety Witek na OIOM-ie. Oświadczenie Marszałek Sejmu

 

To nie jedyna zmiana. Do rządu wraca resort cyfryzacji. Jego ministrem został Janusz Cieszyński, dotychczasowy pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa, a w latach 2018-2020 wiceminister zdrowia. Cyfryzacja do tej pory podlegała premierowi.

msm/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie