Szwecja: Parlament zgodził się na wejście do NATO. Przeważająca większość głosów "za"

Świat
Szwecja: Parlament zgodził się na wejście do NATO. Przeważająca większość głosów "za"
PAP/EPA/ANDERS WIKLUND
Sześć na osiem ugrupowań zasiadających w szwedzkim parlamencie chce integracji kraju z NATO

Szwedzki parlament Riksdag zatwierdził w środę przystąpienie kraju do NATO. "Za" opowiedziała się większość osób - 269. Przeciw zagłosowało 37 deputowanych. Decyzję poprzedziła sześciogodzinna debata w parlamencie. Zanim Szwecja stanie się członkiem Sojuszu, jej wniosek muszą ratyfikować Turcja i Węgry, które stawiają opory.

Przeciw obecności Szwecji w NATO były dwa z ośmiu ugrupowań mających swoich deputowanych: Partia Lewicy oraz Partia Ochrony Środowiska - Zieloni.

 

- Członkostwo Szwecji w Seojuszu to historyczne wydarzenie, które będzie miało ważne konsekwencje polityczne w zakresie bezpieczeństwa i obrony. Wejdziemy w skład obronnego sojuszu, z wiążącymi gwarancjami obronnymi i wspólnym planowaniem - przekonywał przed głosowaniem minister obrony Pål Jonson, cytowany przez "Aftonbladet".

 

ZOBACZ: Finlandia coraz bliżej NATO. Turcja daje zielone światło

 

Jak dodawał polityk, udzielenie zielonego światła dla członkostwa w NATO "przyczyni się do zwiększenia stabilności i bezpieczeństwa" w regionie Europy, w którym leży Szwecja.

Szwecja i Finlandia dołączają do NATO. Skutek napaści Rosji na Ukrainę

Szwecja postanowiła dołączyć do NATO w obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, rozpoczętej w lutym zeszłego roku. Przedtem pozostawała neutralna pod względem wojskowym, podobnie jak sąsiadująca z nią Finlandia.

 

Władze w Helsinkach, podobnie jak Sztokholm, także postanowiły wzmocnić Sojusz. Wnioski akcesyjne wysłały w maju.

 

ZOBACZ: Prof. Daniel Boćkowski o zatrzymaniu rosyjskich szpiegów: Mogli próbować dokonać sabotażu

 

Ustawę o ratyfikacji Traktatu Północnoatlantyckiego fiński parlament przyjął "przytłaczającą większością głosów" trzy tygodnie temu - 1 marca. Tym samym zdecydował o dołączeniu Finlandii do NATO, nie czekając na brakujące ratyfikacje Turcji i Węgier.

 

Państwa NATO podpisały protokoły akcesyjne obu krajów nordyckich na posiedzeniu Rady Północnoatlantyckiej na początku lipca.

wka/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie