TikTok zakazany w NATO. Organizacja wysłała informację do pracowników

Świat
TikTok zakazany w NATO. Organizacja wysłała informację do pracowników
FLICKR/Chairman of the Joint Chiefs of Staff
NATO rozesłało notatkę do swoich pracowników

NATO zakazało pracownikom korzystania z TikToka na urządzeniach służbowych. Sojusz Północnoatlantycki powołuje się na obawy dotyczące bezpieczeństwa.

Informację ujawniła telewizja CNN, powołując się na dwóch urzędników NATO. Przedstawiciele władz organizacji mieli wysłać w piątek rano notatkę dla personelu, w której oficjalnie poinformowali o zakazie.

 

Urzędnicy, z którymi rozmawiała redakcja zaznaczają jednak, że na większości urządzeń w Sojuszu i tak nie można było używać TikToka, ze względu na "ograniczenia technologiczne".

 

"Wysoki rangą urzędnik" NATO zaznaczył w rozmowie z CNN, że dla Sojuszu "cyberbezpieczeństwo jest najważniejszym priorytetem".

Zachodnie państwa i instytucje obawiają się TikToka

To nie pierwsza instytucja, która podjęła taką decyzję. TikToka na urządzeniach służbowych zakazuje między innymi rząd USA, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Parlament Europejski. W ostatnim czasie podobną rekomendację wydała działająca przy polskim rządzie Rada ds. Cyfryzacji.

 

ZOBACZ: Nowa Zelandia blokuje dostęp do TikToka. Kolejny taki kraj

 

TikTok to chińska aplikacja. Dyrektor generalny Shou Zi Chew zapewniał na początku marca amerykańskich partnerów, że firma jest niezależna od Pekinu. On sam "nie widzi dowodów, że chiński rząd ma dostęp do danych" - przytacza CNN. Dyrektor stwierdził też, że chińskie dane nigdy nie prosiły o dane z aplikacji.

 

Dodał, że TikTok przeniesie swoje serwery do USA, gdzie mają być przechowywane przez amerykańską firmę Oracle.

Chińskie prawo pozwala służbom na dostęp do informacji

Szef Rady ds. Cyfryzacji Józef Orzeł zaznaczył w rozmowie z Polsat News, że "w Chinach jest prawo, które nakazuje wszystkim chińskim firmom, wszystkim obywatelom, nieograniczoną współpracę z organami państwa, w tym bezpieczeństwa".

 

ZOBACZ: USA: Biały Dom daje rządowym agencjom 30 dni na usunięcie TikToka z urządzeń federalnych

 

Podkreślił jednak, że rekomendacja dla polskiego rządu, by nie stosować TikToka na urządzeniach służbowych, może się zmienić. Będzie to możliwe jeśli TikTok wykona swoją obietnicę i przeniesie dane z europejskich krajów na serwery pracujące w Europie, a więc podlegające prawu europejskiemu.

jk/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie