Finlandia: Ben Zyskowicz zaatakowany na ulicy. "Za NATO i judaizm"

Świat
Finlandia: Ben Zyskowicz zaatakowany na ulicy. "Za NATO i judaizm"
Facebook/Ben Zyskowicz
Ben Zyskowicz zaatakowany na ulicy

Ben Zyskowicz to popularny fiński polityk. Od ponad 40 lat jest regularnie wybierany na posła do Eduskunty. W miniony weekend został zaatakowany na ulicach Helsinek. Agresywny mężczyzna rzucił się na niego i groził mu śmiercią. Wszystko przez NATO i żydowskie pochodzenie polityka.

Ben Zyskowicz to najdłużej urzędujący poseł fińskiego parlamentu. W sobotę 68-latek prowadził kampanię wyborczą w Itäkeskus we wschodnich Helsinkach. To wtedy został zaatakowany - informuje fiński publiczny nadawca Yle.

Poseł powalony na ziemię

Poseł został powalony na ziemię. Napastnik został szybko zatrzymany przez ochroniarzy i policję. Nagranie całego zajścia opublikował tabloid "Iltalehti".

 

Zyskowicz został lekko ranny. Polityk złożył zawiadomienie o napaści i groźbach karalnych. - Wyraźnie miał motyw polityczny. Obraził mnie za popieranie akcesji do NATO i judaizm - powiedział gazecie.

 

- Mężczyzna zaczął krzyczeć o NATO, że chce mnie zabić i wepchnąć pod metro, które było za moimi plecami. Po tym uderzył mnie ręką w twarz. Zaczął coś krzyczeć o judaizmie i Żydach. Mówił coś o przejmowaniu Finlandii przez Żydów i podobno także przez imigrantów - powiedział Zyskowicz.

 

Insp. Kari Martikainen z helsińskiej policji, który kieruje dochodzeniem, przekazał Yle, że sprawca to 38-letni mężczyzna. Podejrzany przebywał w policyjnym areszcie do przesłuchania w sobotę po południu.

Finlandia: Atak na posła w czasie kampanii wyborczej

Sprawę skomentował prezydent Finlandii. Sauli Niinistö potępił to, co nazwał "tchórzliwym atakiem". "Nienawiść, groźby, nie wspominając o przemocy w kampanii, to także obraza demokracji" – napisał na Twitterze.

 

Premier Sanna Marin nazwała incydent "szokującym i całkowicie nagannym", dodając że "atak na kandydata jest atakiem na demokrację".

 

ZOBACZ: Burza w sieci po wpisie senatora PSL o ofiarach pedofilii w Kościele. Partia przeprasza

 

- Będę kontynuował kampanię na pełnych obrotach, ponieważ uważam, że to bardzo ważne, aby osoby, które próbują uniemożliwić kandydatom, partiom lub grupom prowadzenie w ten sposób kampanii, nie osiągnęły swojego celu – powiedział Zyskowicz.

 

Ben Zyskowicz: Kim jest?

Ben Zyskowicz to fiński polityk i prawnik pochodzenia żydowskiego. Jego ojciec Abram był polskim Żydem, w czasie II wojny światowej przebywał w obozie koncentracyjnym. Następnie wyemigrował do Szwecji, gdzie poznał fińską Żydówkę.

 

W latach 70. Zyskowicz wstąpił do Partii Koalicji Narodowej. Pozostaje jej posłem nieustannie od 1979 roku, kandydując w stołecznym okręgu. W 2011 roku był tymczasowym przewodniczącym parlamentu.

zdr/yle.fi
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie