Węgierski parlament wyraził zgodę na wstąpienie Finlandii do NATO

Świat
Węgierski parlament wyraził zgodę na wstąpienie Finlandii do NATO
PAP/EPA/Peter Lakatos
Budynek parlamentu Węgier

Węgierski parlament zatwierdził w poniedziałek ustawę zezwalającą Finlandii na przystąpienie do NATO po ratyfikacji jej wniosku przez 30 członków sojuszu. Kończy to wielomiesięczne ociąganie się rządzącej partii Fidesz w tej sprawie - informuje Reuters.

Państwa NATO podpisały protokoły akcesyjne Szwecji i Finlandii na posiedzeniu Rady Północnoatlantyckiej na początku lipca.

 

Ustawę o ratyfikacji Traktatu Północnoatlantyckiego fiński parlament przyjął "przytłaczającą większością głosów" 1 marca. Tym samym zdecydował o dołączeniu Finlandii do NATO, nie czekając na brakujące ratyfikacje Turcji i Węgier.

Zielone światło od Turcji 

17 marca prezydent Turcji dał zielone światło ws. ratyfikacji wniosku Finlandii o członkostwo w NATO. Erdogan ma nadzieję, że Turcja podejmie decyzję przez wyborami prezydenckimi w maju. 

 

ZOBACZ: Węgry nie aresztują Władimira Putina. Szef kancelarii Orbana rozwiał wątpliwości

 

- Postanowiliśmy rozpocząć w naszym parlamencie proces przystąpienia Finlandii do NATO - powiedział Recep Tayyip Erdogan, cytowany przez AFP. Wcześniej spotkał się w Ankarze z fińskim prezydentem Saulim Niinisto.

Węgry "za" członkostwem Finlandii w NATO

27 marca zielone światło Finlandii dały też Węgry. "Za" głosowało 182 posłów, sześciu było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

 

Projekt ustawy o przystąpieniu Szwecji do NATO pozostaje w węgierskim parlamencie.

 

"Z zadowoleniem przyjmuję decyzję Parlamentu o ratyfikacji przystąpienia Finlandii  do NATO. O ile rozumiem obawy niektórych posłów dotyczące wniosku Szwecji, to widzę więcej argumentów przemawiających za akcesją i mam nadzieję, że zostanie ona wkrótce ratyfikowana przez Parlament" - napisała prezydent Węgier Katalin Novák.

 

 

"Węgry ratyfikowały członkostwo Finlandii w NATO. Dziękuję za jasną decyzję! Członkostwo Finlandii i Szwecji w NATO wzmacnia bezpieczeństwo całego sojuszu. W interesie wszystkich jest, aby Szwecja była także członkiem NATO przed szczytem w Wilnie" - napisała z kolei premier Finlandii Sanna Marin.

 

 

 

pgo/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie