Trzebinia: Mieszkańcom wypowiedziano umowy najmu garażów. Zaprotestowali

Polska
Trzebinia: Mieszkańcom wypowiedziano umowy najmu garażów. Zaprotestowali
Polsat News
Mieszkańcy Trzebini zaprotestowali przeciwko odebraniu garaży

Spółka Restrukturyzacji Kopalń wypowiedziała umowy najmu garaży mieszkańcom osiedla Siersza w Trzebini. Mieliby oni zwolnić je ze względu na ryzyko wystąpienia zapadlisk. Mieszkańcy nie zgodzili się na opuszczenie garaży.

Mieszkańcy nie chcieli się zgodzić na zwolnienie garaży, bo w umowach mają zapisy o trzymiesięcznym okresie wypowiedzenia. Ponadto zamykane są garaże, ale teren wokół nie został uznany za niebezpieczny na tyle, aby go wyłączyć z użytkowania. Kilkadziesiąt metrów dalej znajdują się bloki mieszkalne.


Dla jednego z mieszkańców zamknięcie garażu oznaczałoby bankructwo, bo w garażu prowadził warsztat samochodowy.

 

ZOBACZ: Trzebinia. Powstało nowe zapadlisko. Ziemia zarwała się na terenie boiska

 

Przedstawiciele SRK zaproponowała mieszkańcom mediacje. Burmistrz Trzebini podkreśla, że będzie prosił o wskazanie jednoznacznych badań pokazujących, że teren jest niebezpieczny.

 

WIDEO: Walka o garaże w Trzebini

 

 

Jak twierdzi SRK, wystosowanie prośby o opuszczenie garaży jest działaniem prewencyjnym.

Zapadliska w Trzebini

W 2023 roku w Trzebini ziemia zapadła się już kilka razy. Na początku lutego zapadlisko pojawiło się przy ulicy Grunwaldzkiej na terenie boiska UKS Górnik Siersza, około 200 metrów od zabudowań.

 

Do podobnych zdarzeń doszło także w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia oraz w Sylwestra. Wcześniej ziemia zapadła się na cmentarzu. Lej pochłonął kilkadziesiąt grobów.

 

ZOBACZ: Trzebinia. Powstało kolejne zapadlisko. Ziemia zapadła się koło cmentarza na osiedlu

 

Powodem licznych osunięć ziemi w miejscowości jest m.in. działalność Kopalni Węgla Kamiennego Siersza, którą zamknięto w 2001 roku. Cały czas w jej wyrobisku znajduje się woda, której poziom przy ulewnych deszczach podnosi się i wypłukuje grunt.

 

Chodniki znajdują się płytko pod ziemią, bowiem wyrobiska prowadzono nawet do 40 m pod powierzchnią gruntu. Sytuację pogarsza fakt, że są to tereny piaszczysto-ilaste. 

 

an/polsatnews.pl/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie