Trzebinia. Powstało nowe zapadlisko. Ziemia zarwała się na terenie boiska

Polska
Trzebinia. Powstało nowe zapadlisko. Ziemia zarwała się na terenie boiska
Facebook/Wojciech Hajduk
Zapadlisko na boisku

Kolejne zapadlisko w Trzebini. Tym razem powstało na murawie boiska lokalnej drużyny. Informację o tym zdarzeniu przekazał radny miasta Wojciech Hajduk. Wcześniej ziemia zapadała się 19, 10 i 6 stycznia.

Jak przekazał w mediach społecznościowych radny miasta Trzebinia Wojciech Hajduk, zapadlisko pojawiło się przy ulicy Grunwaldzkiej na terenie boiska UKS Górnik Siersza. Opublikował on zdjęcie zarwanej murawy.

 

Dziura ma ok. 10 metrów średnicy i 5 metrów głębokości. Powstała około 200 metrów od zabudowań.

 

 

- O godzinie 15:30 straż pożarna otrzymała zgłoszenie o zapadlisku na terenie boiska - powiedział Polsat News rzecznik prasowy Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP Hubert Ciepły. - Nikt nie został poszkodowany - dodał.

 

Rzecznik przekazał, że na miejsce wysłano dwa wozy strażackie. - O zdarzeniu powiadomiono burmistrza miasta oraz spółkę restrukturyzującą kopalnię - poinformował.

 

- Działania przy zapadlisku zostały zakończone, dziura jest zabezpieczona - podsumował Hubert Ciepły.

 

Zapadlisko w TrzebiniKomenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie
Zapadlisko w Trzebini

W Trzebini w tym roku powstało już kilka zapadlisk

W 2023 roku w Trzebini ziemia zapadła się już kilka razy. Ostatnio taka sytuacja miała miejsce 19 stycznia, wcześniej wydarzyło się to 10 i 6 stycznia.

 

Do podobnych zdarzeń doszło także w pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia oraz w Sylwestra. W 2022 roku w Trzebinie zapadła się ziemia na cmentarzu. Lej pochłonął kilkadziesiąt grobów.

 

ZOBACZ: Trzebinia: Zmarnowana praca działkowców. Zapadlisko zniszczyło ich ogródki

 

Powodem licznych osunięć ziemi w miejscowości jest m.in. działalność Kopalni Węgla Kamiennego Siersza, którą zamknięto w 2001 roku. Cały czas w jej wyrobisku znajduje się woda, której poziom przy ulewnych deszczach podnosi się i wypłukuje grunt.

 

Chodniki znajdują się płytko pod ziemią, bowiem wyrobiska prowadzono nawet do 40 metrów pod powierzchnią gruntu. Sytuację pogarsza fakt, że są to tereny piaszczysto-ilaste. 

mbl/map/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie