Trzebinia. Powstało kolejne zapadlisko. Ziemia zapadła się koło cmentarza na osiedlu

Polska
Trzebinia. Powstało kolejne zapadlisko. Ziemia zapadła się koło cmentarza na osiedlu
Twitter/Bartek Ziaja
Kolejne zapadlisko w Trzebini

Nowe zapadlisko powstało koło cmentarza na osiedlu Gaj - przekazały media. To już trzecie zapadniecie się ziemi w ciągu dwóch tygodni - powiedzieli strażacy. Podobne dziury w Trzebini odkryto 10 i 6 stycznia.

O powstaniu zapadliska poinformowało Radio Kraków.

 

Zdjęcie udostępnił dziennikarz Bartek Ziaja na Twitterze. "To już trzecie zapadlisko w ciągu dwóch tygodni" - napisał.

 

 

Coraz więcej zapadlisk w Trzebini

10 stycznia zapadlisko powstało w okolicy Domu Kultury na osiedlu Siersza w pobliżu ulicy Grunwaldzkiej. Straż pożarna zabezpieczyła dziurę.

 

- Ma około dwóch metrów średnicy i dwóch metrów głębokości - poinformował polsatnews.pl st. kpt. mgr inż. Piotr Bębenek z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Chrzanowie.

 

 

6 stycznia zapadła się ziemia się przy ul. Jana Pawła II. Powstała tam dziura ma trzy metry średnicy i dwa metry głębokości.

 

Wcześniej do podobnych zdarzeń doszło w pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia oraz w Sylwestra. "Ziemia zapadła się przy ogrodzeniu prywatnej posesji, na ogródkach działkowych oraz na nieużytkach" - przekazał "Gazeta Krakowska".

 

ZOBACZ: Trzebinia: Zmarnowana praca działkowców. Zapadlisko zniszczyło ich ogródki

 

W 2022 roku w Trzebinie zapadła się ziemia na cmentarzu. Lej pochłonął kilkadziesiąt grobów.

 

Powodem licznych osunięć ziemi w miejscowości jest m.in. działalność Kopalni Węgla Kamiennego Siersza, którą zamknięto w 2001 rok. Cały czas w jej wyrobisku znajduje się woda, której poziom przy ulewnych deszczach podnosi się i wypłukuje grunt.

 

Chodniki znajdują się płytko pod ziemią, bowiem wyrobiska prowadzono nawet do 40 metrów pod powierzchnią gruntu. Sytuację pogarsza fakt, że są to tereny piaszczysto-ilaste. 

mbl/ sgo/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie