Rzym. Papież Franciszek prawdopodobnie w sobotę opuści klinikę Gemelli i wróci do Santa Marta

Świat
Rzym. Papież Franciszek prawdopodobnie w sobotę opuści klinikę Gemelli i wróci do Santa Marta
PAP/EPA/FABIO FRUSTACI
Papież Franciszek zostanie wypisany ze szpitala, jeśli pozwolą na to wyniki porannych badań

Oczekuje się, że Jego Świątobliwość powróci do domu w Santa Marta jutro - powiedział w piątek dyrektor watykańskiego biura prasowego Matteo Bruni, cytowany przez agencję ANSA. Warunkiem wyjścia papieża Franciszka ze szpitala są pomyśle wyniki badań, które zostały przeprowadzone rano. Agencja ANSA podała w piątek, że papież chce po wypisaniu ze szpitala wrócić od razu do obowiązków.

Papież do rzymskiej kliniki Gemelli trafił w środę. Powodem była infekcja wirusowa. Dzień później lekarze przekazali, że Franciszek ma zapalenie oskrzeli. 

Stan zdrowia papieża. Matteo Bruni: Dzień minął dobrze 

W piątek Matteo Bruni przekazał informacje o samopoczuciu papieża. Zaznaczył, że "wczorajszy dzień minął dobrze". 

 

- Wieczorem Papież Franciszek spożył kolację, jedząc pizzę, razem z tymi, którzy pomagają mu w tych dniach hospitalizacji - mówił. Dodał, że "z Ojcem Świętym byli lekarze, pielęgniarki, asystenci i pracownicy żandarmerii".

 

W piątek rano po przeczytaniu kilku gazet, poświęcił się swojej pracy. 

 

ZOBACZ: Papież Franciszek w szpitalu. Lekarze zdiagnozowali zapalenie oskrzeli

 

- Oczekuje się, że Jego Świątobliwość powróci do domu w Santa Marta jutro, po uzyskaniu wyników ostatnich badań, które zostały przeprowadzone dziś rano - powiedział Bruni. 

 

Przekazał, że papież - jeśli w sobotę wyjdzie ze szpitala - będzie "obecny na Placu Świętego Piotra w niedzielę na celebracji eucharystycznej Niedzieli Palmowej, czyli Męki Pańskiej".

ANSA: Wizyta w zakładzie karnym?

Włoska agencja ANSA spekuluje w piątek, że ojciec święty będzie chciał zaraz po wypisaniu ze szpitala wrócić do normalnych obowiązków.

 

W poniedziałek 3 kwietnia, Franciszek ma przyjąć na audiencji premier Bośni i Hercegowiny Borjanę Kriszto. 

 

ZOBACZ: Watykan. Kolejny komunikat o zdrowiu papieża. Co dolega Franciszkowi?

 

Papież chce także przewodniczyć mszy Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek, która jest połączona z obrzędem umycia nóg. ANSA sugeruje, ze miałoby się to odbyć w zakładzie karnym dla nieletnich Casal del Marmo, w którym papież 10 lat temu odprawił po raz pierwszy poza Watykanem tę uroczystą mszę.

Problemy zdrowotne papieża 

W ubiegłym roku papież miał problemy w uczestniczeniu w niektórych ceremoniach w związku z dolegliwościami związanymi z kolanem. Agencja przypomina, że Ojciec Święty w przeszłości przeszedł operację usunięcia fragmentu płuca.

 

Cierpi także na zapalenie uchyłków, które w poprzednich latach wywołało konieczność przeprowadzenia zabiegu operacyjnego. W 2021 roku usunięto mu w klinice Gemelli część jelita grubego.

ap/hlk/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie