Raport ONZ: Finlandia najszczęśliwszym krajem na świecie. Polska zajęła 39. miejsce

Świat
Raport ONZ: Finlandia najszczęśliwszym krajem na świecie. Polska zajęła 39. miejsce
Gustavo Fring/Pexels
Raport ONZ: Finlandia najszczęśliwszym krajem na świecie, zdj. ilustracyjne

Finlandia po raz szósty z rzędu znalazła się na szczycie rankingu w corocznym raporcie przygotowanym przez Sieć Rozwiązań na rzecz Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Skandynawia i jej okolice zdają się być najlepszym obszarem do życia, o czym obecność pięciu państw regionu w pierwszej siódemce. Polska zanotowała awans, ale cały czas jest daleko poza czołówką.

Raport przygotowany przez Sieć Rozwiązań na rzecz Zrównoważonego Rozwoju ONZ opiera się na badaniach przeprowadzanych przez Gallup World Poll.

 

Poziom szczęścia w poszczególnych krajach jest określany przez oceny życia ich obywateli na przestrzeni trzech ostatnich lat. Aktualne zestawienie dotyczy więc lat 2020-2022. 

 

Raport został opublikowany w poniedziałek i nie jest to data przypadkowa. 20 marca został ustanowiony Międzynarodowym Dniem Szczęścia i obchodzi właśnie dziesiąte urodziny. 

Region Skandynawii najszczęśliwszym miejscem 

"Szósty rok z rzędu Finlandia jest najszczęśliwszym krajem świata - wynika z rankingów World Happiness Report" - podkreśla CNN. Zdaje się, że ta cześć Europy jest wyjątkowo szczęśliwym obszarem. W pierwszej siódemce rankingu uplasowały się bowiem wszystkie trzy państwa skandynawskie: Dania (2), Szwecja (6) i Norwegia (7), a także - przez wielu zaliczana do tego regionu - Islandia (3). 

 

Na poczucie szczęścia obywateli tych krajów duży wpływ mają takie czynniki jak średnia długość życia w zdrowiu, PKB na mieszkańca, wsparcie społeczne, niski poziom korupcji, hojność w społeczeństwie, w której ludzie troszczą się o siebie nawzajem i wolność w podejmowaniu kluczowych decyzji życiowych.

 

ZOBACZ: Inflacja w Polsce, prognoza. Raport NBP

 

W pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze: Izrael (4), Holandia (5), Szwajcaria (8), Luksemburg (9) i jedyny przedstawiciel spoza Europy - Nowa Zelandia (10).

Litwini i Czesi szczęśliwsi od Polaków

Polska mimo, że w ostatnich latach awansowała, to zajęła 39. miejsce. Oznacza to, że szczęśliwsi są od nasi sąsiedzi. Niemcy zajęli 16 miejsce, a w pierwszej dwudziestce znaleźli się także Czesi (18), a nawet Litwini (20), którzy w ciągu ostatnich sześciu lat awansowali z 52 pozycji. 

 

ZOBACZ: Polskie dzieci uzależnione od internetu. Ten raport przeraża

 

Co ciekawe Polacy okazali się szczęśliwsi m.in. od Japończyków (47), Brazylijczyków (49) czy Greków (58).

Ukraina i Rosja 

Ważnym punktem raportu było zwrócenie uwagi na to, jak wojna wpływa na szczęście Ukraińców i Rosjan. 

 

Dobrobyt w Ukrainie zdecydowanie spadł, ale "pomimo ogromu cierpienia i zniszczeń na Ukrainie, oceny życia we wrześniu 2022 roku pozostały wyższe niż po aneksji w 2014 roku, wspierane teraz przez silniejsze poczucie wspólnego celu, życzliwości i zaufania do ukraińskiego przywództwa" - czytamy w raporcie. Finalnie nasi wschodni sąsiedzi znaleźli się na 92 miejscu. 

 

Rosja zajęła 70 pozycję. 

 

Listę na 137 miejscu zamyka Afganistan, stopień wyżej znajduje się Liban. 

ap/ sgo/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie