Kraków. Paszportowa sobota. Urząd otwarty, żeby uratować majówkę

Polska
Kraków. Paszportowa sobota. Urząd otwarty, żeby uratować majówkę
Polsat News
Kolejki pod punktem paszportowym w Krakowie

To ostatni dzwonek, żeby wyrobić lub odnowić paszport przed majówką. Urzędnicy z Krakowa postanowili wyjść naprzeciw potrzebom mieszkańców i otworzyli punkt w sobotę. - To jedyny dzień, kiedy mogę przyjść i złożyć wniosek - powiedziała dla Polsat News jedna z petentek. Pracownicy punktu szacują, że uda im się obsłużyć około tysiąca mieszkańców.

Pozostało kilka dni, żeby złożyć wniosek o wyrobienie lub odnowienie paszportu, jeśli chce się mieć pewność, że dokumenty będą gotowe na majówkę. Kolejki w punktach paszportowych sprawiają, że petenci muszą poświęcić na załatwienie sprawy nawet do kilku godzin. 

 

- Stwierdziliśmy z żoną i córką, że spędzimy przedpołudnie tutaj i tak siedzimy już 2,5 h - mówił jeden z mieszkańców Krakowa, który w sobotę odwiedził urząd. 

 

- Kończy mi się paszport. Mam wyjazd służbowy zaplanowany w lipcu, zatem jestem zdeterminowana, stąd moja wizyta - powiedziała inna z oczekujących w kolejce. 

Paszportowa sobota w Krakowie

Urzędnicy postanowili tego dnia otworzyć punkt, żeby dać szansę mieszkańcom, którzy nie mają możliwości złożenia wniosku w tygodniu. Pracownicy punktu szacują, że w sobotę uda się obsłużyć około tysiąca osób. 

 

- Przeciętnie około 20 tys. osób miesięcznie w całej Małopolsce składa wniosek o paszport - mówiła dla Polsat News Lucyna Gajda z Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie. 

 

 

ZOBACZ: Zmiany w paszportach. W najbliższych dniach nie wyrobisz dokumentu

 

W całym województwie jest 14 punktów, w których można złożyć dokumenty. - Krakowski punkt jest najbardziej obłożony, obsługujemy 40 proc. całej Małopolski - dodała. 

 

Dziennie obsługiwanych jest od 800 do 1200 osób, najwięcej w poniedziałki i piątki. 

ap/dsk/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie