Przerwa w wydawaniu paszportów. Wchodzą nowe przepisy

Polska
Przerwa w wydawaniu paszportów. Wchodzą nowe przepisy
Polsat News
Od 8 do 13 listopada nastąpi przerwa w wydawaniu paszportów

Przez tydzień całym kraju nie będzie możliwości złożenia wniosku o paszport. Przerwa w wydawaniu dokumentów związana jest z wejściem w życie nowej ustawy i uruchomieniem Rejestru Dokumentów Paszportowych - poinformowano na stronach rządowych.

Zapowiadana na stronach rządowych przerwa ma potrwać od godz. 14 w dniu 8 listopada (wtorek) do 13 listopada (niedziela). W tym czasie organy zajmujące się paszportami nie będą przyjmowały wniosków o wydanie tych dokumentów, nie będzie też możliwości odebrania gotowych paszportów. 

 

Podczas zapowiadanej przerwy tylko w wyjątkowych sytuacjach będą wydawane paszporty tymczasowe. 

 

Przerwa związana jest z wejściem w życie nowej ustawy oraz uruchomieniem Rejestru Dokumentów Paszportowych. 

Wniosek o paszport. Nowe przepisy

Po zmianach będzie można korzystać z uproszczonej procedury wnioskowania o paszport. Oznacza to, że nie będzie już konieczności wypełniania papierowych wniosków - wniosek będzie generowany w systemie przez urzędnika, a następnie podpisywany przez wnioskodawcę na urządzeniu służącym do pobierania podpisu.

 

ZOBACZ: Belgia. Na nowych paszportach będą widnieć wizerunki postaci z komiksów

 

Obywatele będą mogli też sprawdzić, jakie dane są przetwarzane w rejestrze oraz będą mogli skorzystać z usługi powiadomienia o zbliżającym się terminie utraty ważności paszportu.

 

Łatwiej będzie także zgłosić utratę paszportu - oprócz osobistego zgłoszenia, będzie można zrobić to przez platformy e-puap lub e-usługę.

Zmiany w paszportach dla dzieci

Dodatkowo pobieranie odcisków palców, podpisu oraz wystawienie paszportu na okres 10 lat będzie możliwe dla dzieci po ukończeniu 12. roku życia.

 

Do tej pory możliwe było to po ukończeniu przez dziecko 13 lat.  

pgo/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie