Szczyt Unii Europejskiej w Brukseli. Tematami Ukraina i ceny energii

Świat
Szczyt Unii Europejskiej w Brukseli. Tematami Ukraina i ceny energii
Reuters/Krystian Maj/KPRM
Dziś rozpoczyna się szczyt w Brukseli

W czwartek rozpoczął się dwudniowy szczyt Unii Europejskiej w Brukseli. Odbędą się na nim spotkania szefów państw i rządów. Głównymi tematami rozmów będą m.in. dostawa amunicji dla walczącej Ukrainy oraz unijne ceny energii.

Polskę w Brukseli reprezentuje premier Mateusz Morawiecki. Szczyt rozpoczął się o godz. 11:30 spotkaniem z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem.

 

Na profilu przewodniczącego Rady Europejskiej Charles Michela zamieszczono nagranie z krótkiego wywiadu z dziennikarzami.

 

 

Wśród gości zapowiedziany jest także prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który dołączy do roboczego obiadu za pośrednictwem połączenia wideo.

 

 

"Rada Europejska poruszy również kwestie działań na rzecz zapewnienia odpowiedzialności Rosji za zbrodnie wojenne, sankcji, ich obchodzenia oraz wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów do odbudowy Ukrainy. Poruszony zostanie także wątek pomocy udzielanej Rosji przez Białoruś i Iran" - przekazano na rządowej stronie.

Unijni przywódcy w Brukseli. Szczyt potrwa dwa dni

"Jak zawsze potwierdzimy nasze niezachwiane zaangażowanie w pomoc Ukrainie. Obejmuje to kontynuację prac nad rozliczalnością, wykorzystaniem zamrożonych rosyjskich aktywów i zmobilizowaniem globalnej społeczności do wspierania porządku międzynarodowego opartego na zasadach" - dodał przewodniczący RE.

 

ZOBACZ: Pociski ze zubożonym uranem trafią do Ukrainy. Władimir Putin reaguje

 

Unia Europejska planuje w ciągu najbliższych 12 miesięcy przekazać Ukrainie milion sztuk amunicji. W tym celu konieczne będzie zwiększenie zdolności produkcyjnych europejskich koncernów obronnych.

 

Przywódcy Unii będą też dyskutowali na temat zagwarantowania bezpieczeństwa dostaw energii w przystępnych dla konsumentów cenach.

 

 

"Polska akcentuje, że w obliczu przygotowań do kolejnej zimy należy uwzględnić sytuację gospodarczą i energetyczną poszczególnych krajów. Nowe środki kryzysowe powinny dawać więcej elastyczności państwom członkowskim oraz uwzględniać ich możliwości w ocenie własnych potrzeb. W kontekście reformy rynku energii elektrycznej, Polska podkreśla kluczowe znaczenie energii nuklearnej" - brzmi oficjalne stanowisko rządu RP.

 

Jutro europejscy liderzy zajmą się kwestiami dotyczącymi strefy euro.

map/ac/mbl/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie