Pociski ze zubożonym uranem trafią do Ukrainy. Władimir Putin reaguje

Świat
Pociski ze zubożonym uranem trafią do Ukrainy. Władimir Putin reaguje
PAP/EPA/SERGEI KARPUHIN / SPUTNIK / KREMLIN POOL
Władimir Putin zareagował na przekazanie Ukrainie pocisków ze zubożonym uranem

Wielka Brytania razem z czołgami Challenger 2 przekaże Ukrainie amunicję przeciwpancerną ze zubożonym uranem. - Wygląda na to, że Zachód rzeczywiście postanowił walczyć z Rosją do ostatniego Ukraińca nie tylko słowami, ale i czynami - skomentował decyzję brytyjskich władz Władimir Putin.

Informację o przekazaniu Ukrainie pocisków ze zubożonym uranem potwierdziła 20 marca sekretarz stanu w ministerstwie obrony Wielkiej Brytanii Annabel Goldie.

Wielka Brytania dostarczy Ukrainie pociski ze zubożonym uranem

"Oprócz przekazania Ukrainie czołgów Challenger 2, dostarczymy amunicję, w tym pociski przeciwpancerne, które zawierają zubożony uran" - podała w odpowiedzi na zapytanie o dostawy broni do Ukrainy. 

 

Goldie dodała, że przekazane pociski są "bardzo skuteczne w pokonywaniu nowoczesnych czołgów i pojazdów opancerzonych". 

Władimir Putin: Rosja będzie zmuszona zareagować

Na informacje o dostawach pocisków dla Ukrainy we wtorek podczas konferencji prasowej odpowiedział Władimir Putin.


- Wygląda na to, że Zachód rzeczywiście postanowił walczyć z Rosją do ostatniego Ukraińca nie tylko słowami, ale także czynami. Rosja będzie zmuszona zareagować, jeżeli Zachód używać broni z komponentem nuklearnym - przekazał, cytowany przez agencję Unian.

 


Ukraińska agencja podkreśliła, że pociski przekazane przez Wielką Brytanię "nie maja związku z bronią jądrową i nigdy nie zostały w ten sposób sklasyfikowane".


W wypowiedzi dla prokremlowskiej agencji Ria Nowosti "ekspert wojskowy" Konstantin Siwkow ocenił, że przekazywane pociski należy traktować jako "brudną broń", ponieważ "pył uranu osadzający się w terenie jest radioaktywny i wyjątkowo toksyczny".

 
Pociski ze zubożonym uranem, czyli APFSDS podczas uderzenia uwalniają cząsteczki uranu, który ulega samozapłonowi, zwieszając siłę rażenia. Zubożony uran ma jednak poziom promieniowania około połowę niższy w przypadku uranu naturalnego.

anw/dk/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie