Paweł Jabłoński w "Graffiti": W tym roku będziemy mieć ambasadora w Izraelu

Polska
Paweł Jabłoński w "Graffiti": W tym roku będziemy mieć ambasadora w Izraelu
Polsat News
Paweł Jabłoński

- Izrael bardzo długo nie miał ambasadora w Polsce. Przysłał go w zeszłym roku - zauważył w "Graffiti" wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. - Jestem przekonany, że w tym roku my także będziemy mieć w Tel Awiwie swojego przedstawiciela - zapowiedział. Dopytywany o nazwisko, stwierdził, że nie chce uprzedzać faktów.

W środę do Polski przyleciał brytyjski następca tronu książę William, syn króla Karola III. - Ta wizyta jest poświęcona wsparciu Ukrainy i Polski - stwierdził Jabłoński. Dodał, że nie informowano wcześniej o spotkaniu na prośbę strony brytyjskiej.

 

- Ta wizyta ma znaczenie symboliczne - powiedział wiceminister. - Zarówno Polska, jak i Wielka Brytania są liderami pomocy Ukrainie - dodał.

MiG-i dla Ukrainy. Polska otrzyma coś w zamian?

Grzegorz Kępka zauważył, że Słowacja, która także zaoferowała Ukrainie myśliwce MiG-29, otrzyma inny sprzęt, za który zapłaci jedynie część. Czy Polska także dostanie coś w zamian? - MON będzie podawało w tej sprawie informacje. My działamy w taki sposób, aby nasz kraj pieniądze też dostawał - odpowiedział.

 

ZOBACZ: Polska przekuje samoloty MiG-29. Wielka Brytania gotowa "uzupełnić zdolności bojowe"

 

Jabłoński odniósł się również do protestu branży transportowej. - Nie prowadzimy polityki mesjanizmu, a opartą na obronie naszego interesu. A jest nim odepchnięcie zagrożenia rosyjskiego jak najdalej - powiedział wiceminister. 

 

- Jeśli pojawia się potencjalna konkurencja z innych państw, mamy do czynienia z poczuciem pewnego zagrożenia, ono jest bardziej lub mniej uzasadnione - stwierdził Jabłoński. Dodał, że w kwestii pozwoleń drogowych sprawę prowadzi Ministerstwo Infrastruktury.

Kolejny pakiet sankcji przeciwko Rosji

Jabłoński został zapytany także o kolejny pakiet europejskich sankcji i spór wobec kar dla Białorusi w kwestii nawozów. - To temat szczelności sankcji - stwierdził wiceminister. Dodał, że pojawiają się "pomysły, aby wprowadzać wyłączenia uzasadnione kwestiami humanitarnymi".

 

ZOBACZ: Rosjanie wysłali do Ukrainy zabytkowe czołgi produkowane od 1946 roku

 

- To miałoby polegać na tym, że jeżeli ktoś powoła się, że dostarcza nawozy na rzecz producentów zboża, które potem jest transportowane do Afryki, to miałby być z sankcji zwolniony. Problem polega na tym, że wszyscy oligarchowie rosyjscy, białoruscy powołują się na te ograniczenia - wyjaśnił. - Wprowadzamy sankcje, które mogłyby być za chwilę szybko ominięte. My się temu sprzeciwiamy - podkreślił Jabłoński.

 

Podkreślił, że "w ostatnich 13 miesiącach UE w zakresie sankcyjnym okazywała się niezwykle zgodna i skuteczna".

Spór o rosyjską ropę

Grzegorz Kępka zwrócił uwagę na problem z rosyjską ropą, która na europejski rynek ma trafiać okrężnymi drogami. Zapytał wiceministra o umowę z koncernem Saudi Aramco.

 

- My dywersyfikujemy, tzn. kupujemy ropę z jednego kierunku, trochę z innego. Na tym polega mądra polityka - stwierdził Jabłoński. Dodał, że "dążymy do tego, aby Rosję od pieniędzy odcinać".

 

WIDEO: Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński gościem "Graffiti"

 

Umowa z Izraelem

Stosunki między Polską a Izraelem pogorszyły się po podpisaniu przez prezydenta nowelizacji kodeksu postępowania administracyjnego w sprawie tzw. dzikiej reprywatyzacji. Izrael nowelę określił jako "niemoralną i antysemicką". Chargé d’affaires ambasady Izraela w Warszawie wrócił do kraju, a ówczesny ambasador RP w Izraelu Marek Magierowski, który był wtedy na wakacjach, po sugestii Izraela, nie wrócił już do Tel Awiwu.

 

W środę te dwa kraje porozumiały się w kwestii organizacji wycieczek. Bez zgody strony polskiej młodzieży nie będą towarzyszyli uzbrojeni agenci. Izraelczycy będą spotykać się też z rówieśnikami z Polski. 

 

- Po 30 latach przywróciliśmy normalność - stwierdził Jabłoński.

 

ZOBACZ: Szef izraelskiego MSZ: Mam nadzieję, że polski ambasador wróci do Izraela

 

W tym kontekście wiceminister został zapytany o brak ambasadora Polski w Izraelu. - Izrael też bardzo długo nie miał ambasadora w Polsce. Przysłał go w zeszłym roku. Jestem przekonany, że w tym roku my także będziemy mieć w Tel Awiwie swojego przedstawiciela - zapowiedział.

 

- Ale ostrożnie, procedura musi być zachowana, zgodnie z Konstytucją, ustawami - prezydent ambasadora powoła - powiedział Jabłoński.

 

Dopytywany o nazwisko, stwierdził: "Jestem skromnym wiceministrem, nie chcę niczego uprzedzać".

Ukraińskie zboże w Polsce

Jabłoński odniósł się też do zarzutów rolników w sprawie ukraińskiego zboża, które pierwotnie miało przejeżdżać przez nasz kraj, ale - jak twierdzą protestujący - trafia na polski rynek.

 

- Trzeba zdecydowanie wesprzeć polskich rolników. To fakt, że tego zboża trafiło dużo na rynek polski. Duża część tego zboża była sprowadzana przez polskie firmy. Zgadzam się, że dużo rzeczy można było zrobić tu lepiej i szczelniej, ale działaliśmy w warunkach gdy to zboże stało się duży problem światowym - powiedział wiceminister.

 

- Rozwiążemy ten problem w taki sposób, aby polscy rolnicy byli ochronieni. Mogę to zagwarantować - zapewnił.

 

ZOBACZ: Jasionka: Wicepremier Henryk Kowalczyk obrzucony jajkami. Awantura na Forum Rolniczym

 

Jabłoński odniósł się także do awantury na Forum Rolniczym, na którym minister rolnictwa Henryk Kowalczyk został obrzucony jajkami.

 

- Trudno mi komentować fizyczne ataki. Jak widzę, że Giertych zachęca do takich ataków to uważam, że to rzecz godna potępieni. Nikt nie powinien zachęcać do przemocy fizycznej. Ktoś taki powinien być wykluczony z życia publicznego - stwierdził wiceminister.

msm/ac/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie