Polska przekuje samoloty MiG-29. Wielka Brytania gotowa "uzupełnić zdolności bojowe"

Świat
Polska przekuje samoloty MiG-29. Wielka Brytania gotowa "uzupełnić zdolności bojowe"
WikimediaCommons/Julian Herzog
MiG-29 polskich Sił Powietrznych

Wiceminister obrony Wielkiej Brytanii pozytywnie ocenił decyzję Polski o przekazaniu samolotów MiG-29 Ukrainie. James Heappey dodał, że kiedy Warszawa wystosuje taką prośbę, jego kraj jest gotów uzupełnić luki w polskim systemie obronnym.

"Bardzo pozytywnie spojrzymy na polską prośbę o uzupełnienie powstałych luk. Zrobiliśmy to, gdy Warszawa po raz pierwszy przekazała Ukrainie czołgi T-72, a do Polski wysłaliśmy czołgi Challenger 2" - powiedział James Heappey w wywiadzie dla niemieckiego "Welt".

 

"To samo dotyczy myśliwców" - zaznaczył i dodał, że na razie polskie władzy takiej prośby nie wystosowały.

 

Odnosząc się do decyzji Warszawy, żeby przekazać MiG-i Ukrainie, podkreślił, że to "wspaniała chwila". Jego zdaniem Ukraińcy "potrzebują samolotów, które już znają", a samoloty MiG-29 służyły w ukraińskiej armii na długo przed rosyjską inwazją.

"Uzupełnić zdolności bojowe"

"Pozostaje pytanie, w jakim stopniu uzupełnimy zdolności bojowe tych sił powietrznych, które rezygnują ze swojego sprzętu" - stwierdził wiceminister obrony Wielkiej Brytanii.

 

O tym, że Polska przekaże myśliwce MiG-29, w ubiegły czwartek poinformował prezydent Andrzej Duda.

 

ZOBACZ: Ukraina. Rosyjski ostrzał. Andrij Sadowy: Sytuacja jest ciężka, wiele miast zostało zaatakowanych

 

- W ciągu najbliższych dni przekazujemy cztery samoloty w pełnej sprawności, pozostałe są serwisowane, przygotowane i pewnie będą sukcesywnie przekazywane - zapewnił prezydent.

 

Przekazanie samolotów było możliwe dzięki specjalnej uchwale rządu i decyzji podjętej przez najwyższe władze krajowe. Andrzej Duda zapewnił, że Polska ma zapas MiG-ów, a ukraińscy piloci będą mogli wejść do maszyn bez dodatkowego przeszkolenia.

jk/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie