Szef izraelskiego MSZ: Mam nadzieję, że polski ambasador wróci do Izraela

Polska
Szef izraelskiego MSZ: Mam nadzieję, że polski ambasador wróci do Izraela
PAP/Marcin Obara

Ministers Spraw Zagranicznych Izraela Eli Cohen spotkał się w środę w Warszawie z szefem polskiego MSZ Zbigniewem Rauem. Podczas wizyty podpisano umowę dotyczącą wizyt młodzieży w obu krajach. Padła również jasna deklaracja ws. polskiego ambasadora w Izraelu.

Polski minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau spotkał się w środę ze swoim izraelskim odpowiednikiem.  

 

"Podczas konsultacji ministrowie omówili sytuację na Bliskim Wschodzie, rosyjską agresję na Ukrainie oraz stan relacji dwustronnych" - poinformowało MSZ na Twitterze.

 

Eli Cohen: Przyjechałem, żeby odnowić relacje między naszymi krajami

- Przyjechałem tutaj, żeby odnowić relacje między naszymi krajami - zadeklarował Eli Cohen na wspólnej konferencji z szefem polskiego MSZ.

 

- Mam nadzieję, że ambasador Polski powróci do Izraela - stwierdził. - Powołanie ambasadora Polski w Izraelu pozwoli na wznowienie pracy dyplomatycznej, która jest potrzebna w świetle wyzwań, które przed nami stoją - dodał.

 

ZOBACZ: Marek Magierowski - ambasador RP w Izraelu do odwołania zostaje w Polsce

 

- Jestem przekonany, że nawet dzisiaj Polska i Izrael mogą i powinny stworzyć doskonałe relacje i moim celem jest nawet wzmocnienie jeszcze bardziej tych relacji. Możemy to zrobić współpracując ze sobą, z naszymi wieloma przyjaciółmi w Polsce - powiedział szef izraelskiej dyplomacji.

 

Polski ambasador nie urzęduje fizycznie w Izraelu od sierpnia 2021 roku. Była to reakcja na zgrzyt dyplomatyczny, do którego doszło po podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego.

 

Porozumienie ws. wycieczek młodzieży

Wcześniej ministrowie ogłosili porozumienie w sprawie organizacji wycieczek młodzieży izraelskiej do Polski i polskiej młodzieży do Izraela. 

 

- Porozumienie z Izraelem porządkuje i optymalizuje zasady organizacji izraelskich wizyt edukacyjnych w Polsce, gwarantuje także stronie polskiej możliwość organizacji wizyt edukacyjnych w Izraelu na tych samych zasadach - mówił minister Rau.

 

 

Więcej szczegółów na temat podpisanej umowy przekazał w mediach społecznościowych Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

 

- Nie będzie uzbrojonych agentów ochrony bez zgody Polski. Polska jest bezpiecznym krajem. Bezpieczeństwo będzie chronione, gwarantowane przez polskie służby, tak jak każdy, kto przyjeżdża do Polski, takie bezpieczeństwo ma gwarantowane - podkreślił wiceszef MSZ.

 

Dodatkowo - zaznaczył - młodzież z Izraela będzie też odwiedzać miejsca ważne dla naszej historii i dla naszej kultury. - Będzie dowiadywać się też o tym, co przeżył nasz kraj, nasz naród. Będzie spotykać się ze swoimi rówieśnikami. To też bardzo ważne, żeby walczyć z tymi negatywnymi stereotypami o Polsce w Izraelu. Razem będziemy budować te relacje na przyszłość - mówił.

 

- To jest bardzo dobry dzień dla Polski, bardzo dobry dzień dla polsko-izraelskich relacji - podsumował Jabłoński.

 

dk/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie