Książę William w Polsce. Spotkał się z żołnierzami i uchodźcami z Ukrainy

Polska
Książę William w Polsce. Spotkał się z żołnierzami i uchodźcami z Ukrainy
Twitter/Rafał Trzaskowski
Wizyta księcia Williama potrwa dwa dni

Do Polski przyleciał w środę brytyjski następca tronu książę William, syn króla Karola III. Wylądował na lotnisku w Jasionce koło Rzeszowa, gdzie spotkał się z żołnierzami. Towarzyszył mu m.in. szef polskiego MON, wicepremier Mariusz Błaszczak. Następnie William odleciał do Warszawy, gdzie rozmawiał z uchodźcami z Ukrainy i spotkał się z prezydentem miasta Rafałem Trzaskowskim.

Książę William zjawił się na podrzeszowskim lotnisku w Jasionce około godz. 14:00. Spotkał się ze stacjonującymi tam wojskowymi. 

 

"Dzisiaj po południu, po przyjeździe do Polski, spotkałem się z brytyjskimi i polskimi żołnierzami, od których usłyszałem o ich niezwykłej pracy na rzecz Ukrainy. W imieniu nas wszystkich – dziękuję!"  - napisano na oficjalnym profilu księcia i księżnej Walii.

 

 

Książę William podziękował brytyjskim żołnierzom za budowanie interoperacyjności z polską armią. Towarzyszył mu wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

 

 

WIDEO: Książę William w Polsce

 

 

 

Następnie brytyjski następca tronu wsiadł na pokład samolotu lecącego do Warszawy. W stolicy odwiedził punkt pomocy dla uchodźców z Ukrainy, działający na Mokotowie.

 

"Ośrodek ten zapewnia dwa bezpłatne posiłki dziennie, lekcje języka polskiego, wsparcie psychologiczne i zawodowe, a nawet bezpłatny sklep z odzieżą i artykułami higienicznymi. To naprawdę sanktuarium na pierwszej linii kryzysu humanitarnego" - czytamy na profilu książęcej pary.

 

 

William spotkał się również z prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim. 

 

"Miałem dziś zaszczyt gościć w Warszawie Jego Królewską Wysokość Księcia Walii. Wspólnie odwiedziliśmy punkt dla uchodźców przy ul. Wołoskiej. Dziękuję za wizytę, za zaangażowanie, za całe wsparcie okazywane naszym ukraińskim przyjaciołom" - napisał prezydent stolicy na Twitterze.

 

 

Wizyta Williama w Polsce potrwa dwa dni. Jego małżonka - Kate - nie przyleciała do naszego kraju.

 

Książę William rozmawia z mundurowymi w JasioncePolsat News
Książę William rozmawia z mundurowymi w Jasionce

 

W czwartek książę William spotka się z prezydentem RP. O jego zaplanowanej wizycie w Pałacu Prezydenckim powiadomiła kancelaria Andrzeja Dudy.

 

William i Kate łamali królewski protokół. Wsparli Ukraińców po ataku Rosji

Książęca para popiera Ukraińców i ich walkę o wolność od pierwszych dni po ataku Rosji. Spotkali się wówczas m.in. z ukraińską mniejszością mieszkającą w Londynie.

 

ZOBACZ: Książę Harry. Oficjalna premiera książki "Spare"

 

Złamali w ten sposób brytyjski protokół dotyczący rodziny królewskiej, która nie powinna zabierać głosu nt. konfliktów zbrojnych do chwili, aż te się zakończą. Wsparcie dla Ukraińców w lutym 2022 roku popłynęło też ze strony księcia Harry'ego i jego żony Meghan Markle.

 

Poprzednio William wraz z Kate był w Polsce w lipcu 2017 roku. W ciągu dwóch dni odwiedzili Warszawę oraz Gdańsk, spotykając się z prezydentem RP i pierwszą damą, a także mieszkańcami obu miast, w tym powstańcami warszawskimi. 

wka/dk/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie