Batalia o in vitro. Ewa Kopacz: Czy chcecie być nową dyktaturą ciemniaków?

Polska
Batalia o in vitro. Ewa Kopacz: Czy chcecie być nową dyktaturą ciemniaków?
Polsat News

Koalicja Obywatelska składa projekt w sprawie refundacji in vitro. - Czy przypadkiem nie chcecie być nową dyktaturą ciemniaków? Tą ustawą mówimy: "sprawdzam" - mówiła w czwartek Ewa Kopacz.

Blisko pół miliona podpisów - tyle zebrano pod obywatelskim projektem przywracającym refundację in vitro, jak poinformował w czwartek Komitet Inicjatywy Ustawodawczej "Tak dla In Vitro".


- In vitro to nie jest wydatek. To jest inwestycja w przyszłość Polski - powiedziała była premier Ewa Kopacz podczas czwartkowej konferencji.

 

W 2016 roku rząd zrezygnował z refundacji metody.

- Czy przypadkiem nie chcecie być nową dyktaturą ciemniaków? Tą ustawą mówimy: "sprawdzam" - dodała Kopacz.

Piotr Müller: To trudny wybór, które procedury powinny mieć pierwszeństwo finansowania

- Była premier próbuje wokół tego tematu wywołać emocje, które są mniej potrzebne, niż by się wydawało. Tzn. my musimy wspierać polskie rodziny w różnych obszarach finansowania. To jest trudny wybór, które procedury powinny mieć pierwszeństwo finansowania publicznego - podkreślił w rzecznik rządu Piotr Müller, odnosząc się do projektu ws. refundacji in vitro.

 

Obecnie in vitro refunduje część samorządów.

 

- Na poziomie sejmikowym przywracaliśmy możliwość refundacji in vitro. Ale takie rozwiązanie powinno być też wprowadzone centralnie - powiedział Miłosz Motyka, rzecznik PSL.

 

WIDEO: Batalia o in vitro

 

 

Piotr Müller przypominał, że w sprawach światopoglądowych w PiS-ie nie ma dyscypliny.


- W kontekście ustaw, które dotyczą kwestii światopoglądowych, a ta ustawa ma taki wymiar, w naszym klubie decyzje są podejmowane indywidualnie przez posłów, więc na tym etapie nie mogę powiedzieć, żeby było tu jakieś skonsolidowane stanowisko w tym obszarze - zaznaczył Müller. - Do tej pory nie było to dyskutowane - dodał.

"Donald Tusk na walce z Włodzimierzem Czarzastym"

W czwartek szef PO Donald Tusk spotkał się z rodziną, która skorzystała z procedury in vitro. Trzy dni temu w Pszczynie mówił o związkach partnerskich i legalnej aborcji do 12. tygodnia.

 

ZOBACZ: Donald Tusk zaapelował do rządzących: Ogarnijcie się. Ludzie zaczynają oszczędzać na jedzeniu


- Mówiąc o prawach kobiet, mówimy o elementarnych fundamentalnych prawach człowieka, jak prawo do życia w godności, bezpieczeństwie, prawie do życia i zdrowia - powiedział Tusk.

 

- Dzisiaj Donald Tusk nie jest dziś na walce ze Zjednoczoną Prawicą. Jest na walce z Włodzimierzem Czarzastym. Biją się o skrajnie lewicowy elektorat - twierdzi Janusz Kowalski z Solidarnej Polski.

 

 

an/dsk/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie