USA: Najstarsze dzieci z in vitro. Zarodki rozmrożono po 30 latach

Świat
USA: Najstarsze dzieci z in vitro. Zarodki rozmrożono po 30 latach
Pixabay/ zdjęcie ilustracyjne
Noworodki przyszły na świat dzięki metodzie in vitro

30 lat "czekały" na rozmrożenie zarodki, z których dzieci - dzięki metodzie in vitro - urodziły się 31 października w USA. Małżeństwo Ridgewayów podkreśla, że to cud. Tym samym ich bliźniaki pobiły rekord.

Mrożenie zarodków, czyli tzw. kriokonserwacja to jeden z kluczowych elementów procedury in vitro. Polega na długoterminowym przechowywaniu komórek rozrodczych lub zarodków do czasu, aż para postanowi je wykorzystać. Jeśli się na to nie zdecyduje, może podarować zarodki innej parze, która z różnych powodów nie jest w stanie mieć biologicznego potomstwa.

 

ZOBACZ: Indie. 23-latka zmarła w trakcie zabiegu in vitro. Jej serce nagle przestało bić

 

Według National Embryo Donation Center bliźniaki państwa Ridgewayów to - prawdopodobnie - najdłużej zamrożone zarodki, które się urodziły. Minęło bowiem ponad 30 lat. Specjalnej procedurze poddano je 22 kwietnia 1992 roku.

 

Dzieci przyszły na świat 31 października. Zamrożono je dla anonimowego małżeństwa. Mąż miał około 50 lat, dawczyni komórek jajowych natomiast 34.

"Coś zdumiewającego"

- Jest w tym coś zdumiewającego - powiedział CNN Philip Ridgeway (ojciec), tuląc noworodki w domu pod Portland w stanie Oregon. - Miałem pięć lat, gdy Bóg dał życie Lydii i Timothy'emu. W pewnym sensie są naszymi najstarszymi pociechami, gdyż mamy czworo innych - w wieku niecałych dwóch lat, trzech, sześciu i ośmiu. Żadne z nich nie zostało poczęte przy pomocy in vitro - dodał.

 

Przy procedurze rozmrażania przeżywalność zarodków wynosi około 80 procent.

 

- To naprawdę jest boża łaska - podsumowała Rachel Ridgeway.

ac/ml / CNN
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie