Kraków. W marcu ma ruszyć program refundacji procedury in vitro

Polska
Kraków. W marcu ma ruszyć program refundacji procedury in vitro
Pixabay
Według konsultant projektu Marty Górnej ze stowarzyszenia działającego na rzecz leczenia niepłodności, w Krakowie ok. 30 tys. par boryka się z problemem niepłodności i rocznie dla ok. 600 z nich in vitro jest jedyną pomocą

W połowie marca ma ruszyć program leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Krakowa. Ogłoszony został już konkurs ofert na realizację programu. Miasto dofinansuje procedurę in vitro 200 parom.

- Z dofinansowania leczenia niepłodności metodą in vitro mieszkańcy Krakowa będą mogli korzystać od połowy marca. W tym roku na ten cel przeznaczyliśmy 1 mln zł. Programem obejmiemy ok. 200 par - poinformował w mediach społecznościowych prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

 

Aby skorzystać z programu in vitro, trzeba spełnić kilka warunków

Program przeznaczony jest dla par spełniających kryteria; m.in. wiek kobiety musi mieścić się w przedziale 20-42 lata. Konieczne będzie także spełnienie określonych ustawą warunków podjęcia terapii metodą zapłodnienia pozaustrojowego. Zakwalifikowani do projektu będą mogli skorzystać z jednej procedury zapłodnienia pozaustrojowego lub jednej procedury adopcji zarodka. Program obejmuje darmową wizytę u psychologa, specjalizującego się w dziedzinie niepłodności.

 

ZOBACZ: Prokuratura Krajowa: będzie kasacja w sprawie uniewinnienia "Froga"

 

Miasto ogłosiło już konkurs ofert na realizację programu. Zainteresowane podmioty mogą składać oferty do 17 lutego. Konkurs rozstrzygnie komisja powołana przez prezydenta miasta.

 

O tym, że miasto będzie refundowało mieszkańcom zabiegi in vitro, zdecydowali radni w marcu ub.r.

Dzięki programowi na świat przyjdzie ok. 150 dzieci rocznie

Według konsultant projektu Marty Górnej ze stowarzyszenia działającego na rzecz leczenia niepłodności, w Krakowie ok. 30 tys. par boryka się z problemem niepłodności i rocznie dla ok. 600 z nich in vitro jest jedyną pomocą. Konsultant poinformowała, że dzięki programowi refundacji rocznie w mieście przyjdzie na świat ok. 150 dzieci.

 

ZOBACZ: Tatry. Bardzo trudne warunki turystyczne i lawinowa trójka

 

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że niepłodność dotyka 10-12 proc. populacji społeczeństw krajów wysokorozwiniętych. Według danych Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii (PTMRiE), niepłodność dotyczy nawet 1,5 mln polskich par, czyli ok. 20 proc. społeczeństwa w wieku reprodukcyjnym.

kmd/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie