Donald Tusk zaapelował do rządzących: Ogarnijcie się. Ludzie zaczynają oszczędzać na jedzeniu

Polska
Donald Tusk zaapelował do rządzących: Ogarnijcie się. Ludzie zaczynają oszczędzać na jedzeniu
PAP/Zbigniew Meissner
Tusk odniósł się do rosnących cen żywności w Polsce

- Chciałoby się powiedzieć tym u góry: ogarnijcie się naprawdę, tu nie ma z czego się cieszyć. Tu nie ma już dnia zwłoki - zaapelował Donald Tusk podczas briefingu prasowego w Raciborzu (woj. śląskie). Lider PO odniósł się także do rosnących cen żywności.

- Ludzie w Polsce zaczynają oszczędzać na jedzeniu. I to przecież nie bogaci ludzie, nie zamożni - powiedział Tusk w Raciborzu. Podkreślił, że "zbliżamy się do niebezpiecznego momentu", a "polityka, która pozwala na taką drożyznę musi naprawdę uleć zmianie". 

 

ZOBACZ: Joanna Mucha w "Graffiti": Marzę o zmianie pokoleniowej w naszej polityce

 

- To już nie są żarty - powiedział Tusk. Dodał, że "z tygodnia na tydzień może być coraz większy kłopot". Przewodniczący PO opowiedział o spotkaniu z firmą Tokai, która produkuje grafit. Przekazał, że jest to proces bardzo energochłonny, a firma przed rokiem płaciła za gaz i prąd 150 mln zł, a teraz ponad 450 mln zł. 

 

Tusk: Ogarnijcie się naprawdę. Tu nie ma się z czego cieszyć

- Ta skala pokazuje, jak poważna jest sytuacja. I nie chodzi tylko o statystyki, że gdzie rzucimy okiem, czy to jest nowoczesna firma, bardzo ambitna, czy to jest malutkie przedsiębiorstwo, czy to jest sklep spożywczy, wszędzie widać znaki czegoś bardzo niepokojącego - stwierdził. 

 

ZOBACZ: Premier Morawiecki: Niektóre media i opozycja grały w wyjazdowym przedstawieniu strachu Putina

 

Tusk stwierdził, że należy "zacząć głośno krzyczeć, że jak będziemy dalej szli w tę stronę, to jest to prosta droga do katastrofy". Lider PO przypomniał, że sprzeciw jest potrzebny, tak jak było to w przypadku konfliktu na linii Rafako-Tauron. 

 

- Chciałoby się powiedzieć tym u góry: ogarnijcie się naprawdę, tu nie ma z czego się cieszyć. Tu nie ma już dnia zwłoki. Wszędzie, gdzie jestem, pytają mnie, gdzie są te pieniądze na transformację energetyczną. Te miliardy euro mogłyby pracować też w otoczeniu takich firm, jak ta. I warto po prostu tu już, pomijając zwykłą politykę, zacząć krzyczeć, żeby ludzie się ogarnęli i zaczęli coś sensownego robić dla tych miejsc, dla tych fabryk, dla tych firm – podkreślił Tusk.

dsk / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie