Uganda. Przyjęto jedną z najsurowszych na świecie ustaw antyLGBT. Przewiduje karę śmierci

Świat
Uganda. Przyjęto jedną z najsurowszych na świecie ustaw antyLGBT. Przewiduje karę śmierci
Pexels

Ugański rząd przyjął ustawę, zgodnie z którą osoby o orientacji innej niż heteroseksualna mogą ponieść surową karę. Zakazuje także działań, które prowadzą do "szerzenia" informacji o LGBT. Za nieprzestrzeganie może grozić dożywocie.

Dotychczas w Ugandzie obowiązywało prawo, zgodnie z którym mieszkańcy nie mogli uprawiać seksu i wchodzić w związki z osobami tej samej płci. Za nieprzestrzeganie grozi im dożywocie. Nowa ustawa jest jeszcze bardziej restrykcyjna - m.in. nie pozwala na identyfikowanie się jako osoba o orientacji innej niż heteroseksualna. W niektórych przypadkach przewiduje karę śmierci. 

 

ZOBACZ: Iran: Dwie aktywistki LGBT skazane na karę śmierci

 

Kara śmierci grozi przestępcom o orientacji innej niż heteroseksualna wykorzystującym seksualnie dzieci i osoby z niepełnosprawnością fizyczną lub umysłową. Dożywocie mogą dostać sprawcy handlu dziećmi m.in. w celu angażowania ich w czynności homoseksualne.

Uganda: O LGBT nie można mówić i pisać 

W ustawie znalazł się również zapis o osobach lub instytucjach, które rozpowszechniają treści dotyczące osób LGBT. Nie można o nich pisać i mówić.

 

"Osoby lub instytucje, które wspierają lub finansują działania lub organizacje zajmujące się prawami osób LGBT, rozpowszechniają materiały medialne i literaturę, również podlegają ściganiu i karze pozbawienia wolności" - podaje BBC. 

 

 

Zgodnie z ustawą przyjaciele, rodzina i inni mają obowiązek zgłaszania władzom osób, które są w związkach z osobą tej samej płci.

 

Ustawa wejdzie w życie, gdy podpisze ją prezydent Yoweri Museveniego. Jest duża szansa, że tak się stanie, bo wielokrotnie podkreślał swój negatywny stosunek do osób LGBT, a w zeszłym tygodniu określił ich jako "dewiantów".

Organizacje praw człowieka mówią "stop"

Ugajskie prawo jest jednym z najbardziej restrykcyjnych na świecie i narusza prawa człowieka dot. orientacji seksualnej i tożsamości płciowej. Organizacja Human Rights Watch (HRW) uważa, że ustawa "kryminalizuje ludzi po prostu za to, kim są, a także dalsze naruszanie prawa do prywatności oraz wolności słowa i zrzeszania się".

 

ZOBACZ: Uganda: Władze chcą zakazać festiwalu. "Młodzi są wciągani do społeczność LGBT"

Stosunki seksualne osób tej samej płci są zakazane w około 30 krajach afrykańskich, gdzie wiele osób wyznaje konserwatywne wartości religijne i społeczne.

 

kg/ sgo/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie