Uganda: Władze chcą zakazać festiwalu. "Młodzi są wciągani do społeczność LGBT"

Świat
Uganda: Władze chcą zakazać festiwalu. "Młodzi są wciągani do społeczność LGBT"
NYEGE NYEGE/Facebook
Festiwal Nyege Nyege

W Ugandzie zezwolono, by odbył się jeden z najbardziej popularnych festiwali muzycznych Nyege Nyege. Władze usiłowały zakazać imprezy, zarzucając "promowanie homoseksualizmu" podczas wydarzenia. - Jak można pozwalać na sprzedaż biletów kosztem dzieci? Wy promujecie gejów w Ugandzie - mówiła polityk z Ugandy Anitah Among.

Jak przekazało CNN, festiwal Nyege Nyege dostał zielone światło i będzie mógł zostać zorganizowany. Tegoroczna edycja  będzie pierwszą od trzech lat. W ostatnich latach wydarzenie odwoływano ze względu na pandemię

Uganda. "Podczas festiwalu młode osoby wciągane są do społeczności LGBT"

Członkowie parlamentu w Ugandzie we wtorek dyskutowali na temat imprezy i jej "niemoralności seksualnej".

 

- Festiwal będzie przyciągać różnych ludzi z całego świata, będzie wprowadzać działania, które nie są afrykańskie, ani typowe dla Ugandy - mówiła Sarah Opendi w parlamencie. Opendi oskarżyła, że podczas festiwalu młode osoby "wciągane" są do społeczności LGBT.

ZOBACZ: Szwecja: W pobliżu festiwali znaleziono podejrzaną torbę. "Zawierała ładunek wybuchowy"

 

Po stronie organizacji wydarzenia opowiadał się minister turystyki Martin Mugarra, który zwrócił uwagę na to, że 8 tys. osób z zagranicy kupiło już bilety, by wziąć udział w festiwalu.

 

Podczas debaty Anitah Among zadeklarowała, że festiwal się nie odbędzie. - Nie pozwolimy na to, by takie przyjęcie się odbyło. Jak można pozwalać na sprzedaż biletów kosztem dzieci? Wy promujecie gejów w Ugandzie - powiedziała.

 

Minister Rose Lilly Akello w rozmowie poza parlamentem przyznała, że nie pozwoli na to, by doszło do festiwalu. - Parlament musi zadecydować o zakazie festiwalu, ze względu na nieletnie dzieci, które zmuszane są tam do niemoralnych działań - mówiła.

"Promocja homoseksualizmu" na festiwalu

To nie pierwszy raz, kiedy organizatorom festiwalu zarzucana jest "promocja homoseksualizmu". Zarzuty spowodowały, że w 2019 na krótko zadecydowano o odwołaniu wydarzenia. 

 

ZOBACZ: Hiszpania. Potężna wichura uderzyła w festiwal muzyki. Jedna osoba nie żyje


Festiwal Nyege Nyege odbywa się z mieście Jinja w Ugandzie, wydarzenie trwa cztery dni i przyciąga turystów z całego świata. Zgodnie z zapowiedziami premier Ugandy Robinny Nabbanja, tegoroczna edycja odbędzie się z uwzględnieniem"ścisłych wytycznych".

- Wydarzenie odbędzie się z wprowadzeniem ścisłych wytycznych. Impreza przyciąga tysiące turystów, nie możemy przegapić tej szansy, kiedy nasz kraj próbuje dojść do siebie po skutkach wywołanych przez pandemię COVID-19 - przekazała, cytowana przez CNN. 

anw/zdr/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie