Iran: Dwie aktywistki LGBT skazane na karę śmierci

Świat
Iran: Dwie aktywistki LGBT skazane na karę śmierci
PAP/EPA/ABEDIN TAHERKENAREH
Iran. Aktywistki skazane na karę śmierci

Dwie aktywistki LGBT zostały skazane w Iranie na karę śmierci - informuje BBC. Organizacja Praw Człowieka Hengaw przekazała, że aktywistki zostały oskarżone m.in. o promowanie homoseksualizmu. Irański sąd twierdzi jednak, że kobiety zostały skazane za handel ludźmi.

Sąd w irańskim mieście Urmia uznał 31-letnią Zahrę Seddiqi Hamedani oraz 24-letnią Elham Choubdar za winne "korupcji zagrażającej porządkowi społecznemu i politycznemu stworzonemu przez Boga" (Mofsed-e-filarz) i skazane na karę śmierci.

W komunikacie wydanym przez Organizację Praw Człowieka Hengaw przekazano, że aktywistki zostały oskarżone o promowanie homoseksualizmu oraz o utrzymywanie kontaktu z mediami sprzeciwiającymi się Republice Islamskiej.

 

ZOBACZ: Iran: Honorowe zabójstwo nastolatki. Ojciec zastrzelił ją ze strzelby


"Prokuratura Urmii i Sąd Revolutionary (w którym odbywa się sprawa - red.) są znane z oskarżeń politycznych, ideologicznych oraz LGBT, nie spełniają standardów sprawiedliwego procesu i nie szanują praw oskarżonych" - wskazała organizacja. 

 

Zahra Seddiqi Hamedani została aresztowana w 2021 roku, gdy próbowała wyjechać do Turcji.

Iran. Sąd: Sprawa dotyczy handlu ludźmi

Sąd w Iranie potwierdził, że w sprawie zapadły wyroki, ale jak zaznaczono Hamedani oraz Choubdar odpowiadały za handel ludźmi, a nie za aktywizm. 

"W przeciwieństwie do wiadomości publikowanych w cyberprzestrzeni i rozpowszechnianych plotek, te dwie osoby zostały oskarżone o oszukiwanie kobiet i młodych dziewcząt i handel nimi do jednego z krajów regionu" - poinformował dziennik Mizan, cytowany przez BBC.

 
Założona w Niemczech irańska organizacja LGBT potwierdziła, że w sprawie aktywistek zapadł wyrok, wezwano także przywódców światowych do wywarcia presji na Iran, by zwolnił aktywistki. Jak przekazała rzeczniczka organizacji, to pierwszy w Iranie wyrok śmierci skazujący kobietę za jej orientacje seksualną.

anw / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie