Raport NBP. W 2023 inflacja bazowa ma być na poziomie 10,3 proc.

Biznes
Raport NBP. W 2023 inflacja bazowa ma być na poziomie 10,3 proc.
Polsat News
NBP przedstawia "Raport o inflacji - listopad 2022" wraz z projekcją inflacji i wzrostu gospodarczego.

Narodowy Bank Polski opublikował listopadowy "Raport o inflacji". Wynika z niego, że inflacja wyniesie w przyszłym roku 13,1 proc. Natomiast dynamika wzrostu PKB będzie mniejsza. - Ostatnie decyzje rządu wpłynęły na prognozy - przekazano podczas prezentacji raportu NBP.

- Według centralnej ścieżki projekcji PKB wzrost w 2022 r. wyniesie 4,6 proc., w roku 2023 będzie to 0,7 proc., a w 2024 roku PKB wzrośnie o 2 proc. W lipcowym raporcie centralna ścieżka projekcji wskazywała, że w 2022 r. PKB wzrośnie o 4,7 proc., w 2023 - o 1,4 proc., a w 2024 - o 2,2 proc - przekazano na konferencji prasowej NBP podczas, której prezentowano listopadowy "Raport o inflacji".

 

Jak dodano, informacje i dane, które napłynęły po zamknięciu projekcji lipcowej przyczyniły się do obniżenia prognozy wzrostu gospodarczego w 2023 r., przy zbliżonej do poprzedniej projekcji oczekiwanej dynamice PKB w 2022 i 2024 r.

Inflacja bazowa będzie na poziomie powyżej 10 proc.

Ccentralna ścieżka projekcji NBP zakłada, że inflacja w tym roku wyniesie 14,5 proc., w przyszłym roku 13,1 proc., natomiast w 2024 r. ceny wzrosną o 5,9 proc. 

 

Z raportu wynika również, że inflacja bazowa (po wyłączeniu cen żywności i energii) wyniesie w tym roku 9,1 proc., w przyszłym roku 10,3 proc., natomiast w 2024 r. 6,0 proc.

 

WIDEO: Inflacyjne prognozy. Zobacz materiał "Wydarzeń"

 

 

W raporcie wskazano, że na obserwowany obecnie wysoki poziom inflacji, poza silnym negatywnym szokiem podażowym, którego głównym źródłem są obecnie skutki zbrojnej agresji Rosji na Ukrainę, wpływają także czynniki o charakterze popytowym. Powiązane są one z szybką odbudową aktywności gospodarczej po okresie obowiązywania silnych restrykcji w trakcie pandemii COVID-19, w efekcie której luka popytowa pozostała dodatnia w trzecim kwartale tego roku.

 

ZOBACZ: Rekordowa inflacja w Polsce. "GUS bada tysiące produktów"

 

"W takich warunkach zjawisko rozlewania się zewnętrznych szoków cenowych na rynku energii i żywności na pozostałe kategorie cen znacznie przyspieszyło, co znalazło odzwierciedlenie w wyraźnym wzroście wszystkich miar inflacji bazowej" - dodano.

 

Według raportu, ograniczająco na wzrost inflacji bazowej i cen żywności oddziałuje niższy wzrost gospodarczy łagodzący presję popytową w gospodarce.

Dynamika cen wzrośnie z powodu wycofania tarczy

Jak przekazano na konferencji, częściowe wycofanie w 2023 r. Tarczy Antyinflacyjnej podniesie dynamikę cen o ok. 1,9 pkt proc. - poinformował Narodowy Bank Polski w opublikowanym "Raporcie o inflacji – listopad 2022 r.".

 

"W projekcji listopadowej uwzględniono obowiązujące do końca br. roku obniżenie podatków w ramach Tarczy Antyinflacyjnej. Obejmuje ono zniesienie akcyzy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych, obniżenie stawki akcyzy na paliwa silnikowe oraz zmniejszenie stawki VAT na podstawowe produkty żywnościowe, energię elektryczną, cieplną, gaz i paliwa, a także zwolnienie sprzedaży paliw z podatku od sprzedaży detalicznej" - wyjaśniono w raporcie.

 

ZOBACZ: Bary mleczne podnoszą ceny. Może być drożej

 

Dodano, że jednocześnie założono, zgodnie z ostatnimi zapowiedziami premiera Mateusza Morawieckiego, że większość rozwiązań dotyczących opodatkowania nośników energii wygaśnie wraz z końcem 2022 r. i w dalszym horyzoncie projekcji Tarcza Antyinflacyjna będzie obowiązywać w ograniczonym zakresie.

 

Szybki wzrost płac przy wolniejszym wzroście wydajności pracy przełożył się na wzrost rocznej dynamiki jednostkowych kosztów pracy do 6,8 proc. rdr w II kw. br - podano w raporcie NBP. Analitycy wskazują na utrzymanie się w kolejnych miesiącach relatywnie wysokiej dynamiki wynagrodzeń.

Glapiński: spadek inflacji od drugiego kwartału

Szef NBP Adam Glapiński powiedział w zeszłym tygodniu, że inflacja pozostanie wysoka w najbliższych miesiącach, a na początku przyszłego roku może jeszcze nieco wzrosnąć sięgając nawet 19 proc., ale nie powinna przekroczyć 20 proc.

 

- Od drugiego kwartału 2023 roku inflacja będzie się wyraźnie obniżać - podkreślił szef NBP.

 

ZOBACZ: Adam Glapiński: Nie grozi nam recesja i groźba znaczącego wzrostu bezrobocia

 

Ocenił, że w ostatnim kwartale przyszłego roku inflacja osiągnie około 8 proc. "Będzie jednocyfrowa" - oceniał.

 

Z kolei "w 2025 r. powinna wrócić w granice średnioterminowego celu NBP" - dodał prezes.

 

WIDEO - Konferencja prezesa NBP Adama Glapińskiego z ubiegłego czwartku

Stopy procentowe bez zmian

W minioną środę Rada Polityki Pieniężnej poinformowała, że stopy procentowe pozostaną na niezmienionym poziomie.

 

Stopa referencyjna NBP, która jest główną stopą procentową wynosi 6,75 proc., lombardowa - 7,25 proc., depozytowa - 6,25 proc., redyskontowa weksli - 6,8 proc., a dyskontowa weksli - 6,85 proc.

 

ZOBACZ: Donald Tusk: Wyznacznikiem prawdziwej inflacji jest w Sandomierzu cena chleba

 

Cykl podwyżek stóp procentowych w Polsce rozpoczął się w październiku 2021 r. i trwał nieprzerwanie do września 2022 r.

 

W tym czasie stawka referencyjna NBP została podwyższona 11 razy i urosła o 6,65 pkt proc.

hlk/mbl/dk/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie