Raport Smogowy. Nowa Ruda na pierwszym miejscu w rankingu na najgorsze powietrze w Polsce

Polska
Raport Smogowy. Nowa Ruda na pierwszym miejscu w rankingu na najgorsze powietrze w Polsce
Polsat News
Polskie miasta są zanieczyszczone smogiem

Polski Alarm Smogowy opublikował nowy ranking, który pokazuje jakie miejscowości mają najgorsze powietrze. W zestawieniu na pierwszym miejscu znalazła się Nowa Ruda (woj. dolnośląskie). Miasto zwyciężyło we wszystkich trzech kategoriach - przekazuje reporterka Polsat News.

Na czele rankingu smogowego za 2021 rok znalazła się Nowa Ruda. Nowy, niechlubny lider znajduje się w województwie dolnośląskim - przekazała w Polsat News Agata Todorow. Miasto zwyciężyło we wszystkich trzech kategoriach: najwyższe stężenie pyłów PM10, najwyższe stężenie rakotwórczego benzoapirenu oraz największa liczba smogowych dni (było ich 96).

 

W zestawieniu wysoko znalazło się także dolnośląskie uzdrowisko Szczawno-Zdrój. Odnotowano tam siedmiokrotne przekroczenie norm dla stężenia benzoapirenu.

 

W Nowej Rudzie już od lat powietrze jest złej jakości. Składa się na to specyficzne ukształtowanie terenu. Powodem są także warunki meteorologiczne, które sprzyjają zaleganiu powietrza w mieście. Nie pomaga także przestarzała instalacja grzewcza w kamienicach. 

 

Prowadzona w mieście wymiana "kopciuchów" na nowoczesne instalacje grzewcze nie rozwiązała problemów ze smogiem.

"Jakość powietrza w 2022 roku będzie roku jeszcze gorsza"

- Staramy się wspierać mieszkańców w wymianie przestarzałych kotłów na paliwo stałe. To nasz priorytet i najważniejsze działanie - powiedziała naczelniczka Wydziału Ochrony Środowiska z Nowej Rudy Marta Krupa. Przekazała, że obecnie wdrażany jest program grantowy z aglomeracji wałbrzyskiej dotyczący wymiany wysokoemisyjnych źródeł ciepła.

 

ZOBACZ: W Rybniku powstał mural pochłaniający smog. Start akcji "Czyste, Zielone Miasta"

 

- Mieszkańcy złożyli 304 wnioski, a program jest realizowany od półtora roku. Są już wypłacane dla mieszkańców granty za likwidację kopciuchów - dodała Krupa.

 

Starsi mieszkańcy Nowej Rudy są już przyzwyczajeni do smogu, dla młodszych jest to kolejny argument, by z miasta wyjechać.

 

WIDEO: Raport Smogowy. Nowa Ruda na pierwszym miejscu w rankingu na najgorsze powietrze w Polsce

 

 

Krzysztof Smolnicki z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego podkreśla, że jakość powietrza w 2022 roku będzie roku jeszcze gorsza. Specjalista zauważa, że rozwiązanie problemu smogu wymaga transformacji energetycznej.

mbl/ sgo / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie