Wojna w Ukrainie. Putin z wizytą na Krymie. Media: "Ktoś podobny"

Świat
Wojna w Ukrainie. Putin z wizytą na Krymie. Media: "Ktoś podobny"
Twitter.com/Flash News
Putin wizytował Krym dziewięć lat po jego aneksji przez Rosję.

Z niespodziewana wizytą pojawił się na Krymie Władimir Putin. Prezydent Rosji wizytował półwysep w dziewiątą rocznicę referendum, które było podstawą do jego nieuznawanej na forum międzynarodowym aneksji w 2014 roku. Przywódca odwiedził szkołę artystyczną i spotkał się z miejscowymi politykami. Następnie sam wsiadł za kierownicę samochodu i odjechał. Wcześniej w Sewastopolu doszło do eksplozji.

Prezydent Rosji Władimir Putin przyjechał w sobotę na Krym w dziewiątą rocznicę nieuznawanego "referendum niepodległościowego:, które doprowadziło do rosyjskiej aneksji półwyspu. Miała ona miejsce dwa dni po uznawanym przez Ukrainę i międzynarodową społeczność nielegalnym plebiscycie 18 marca 2014 roku.

Putin na Krymie pierwszy raz od dwóch lat

Była to pierwsza wizyta Putina na Krymie od 2021 roku.

 

ZOBACZ: Rosyjski generał Andriej Gurulew: Wycelujemy rakiety w Polskę

 

Rosyjski przywódca otwierał szkołę i centrum artystyczne w Sewastopolu. W mediach pojawiło się nagranie Putina, który wraz z gubernatorem Sewastopola Michaiłem Rawożajewem zwiedzał portowe miasto.

 

 

Gubernator regionu miał poinformować o niecodziennym zachowaniu rosyjskiego prezydenta. Władimir Putin miał sam kierować samochodem, którym podróżował.

 

 

Doradca szefa ukraińskiego MSW Anton Heraszczenko zwrócił uwagę, że na jednym z nagrań Putin wyraźnie kulał.

 

Nexta TV: Ktoś podobny do Putina

Z kolei niezależny białoruski kanał Nexta TV podkreślił, że "z nieoczekiwaną wizytą na Krym przyjechał człowiek trochę przypominający Putina". Telewizja zastanawia się, czy to "test sobowtóra dla trybunału w Hadze".

 

ZOBACZ: Władimir Putin. Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji

 

W piątek Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania Putina, oskarżając go o odpowiedzialność za zbrodnie wojenne, m.in. o deportacje dzieci z Ukrainy do Rosji, co przez międzynarodowe prawo traktowane jest jako ludobójstwo.

 

Eksplozje na Krymie 

Agencja Ukrinform podała w sobotę rano, że w Sewastopolu doszło do eksplozji, co miało wywołać panikę wśród mieszkańców.

 

W lokalnych kanałach na Telegramie informowano, że eksplozje miały miejsce w różnych częściach miasta.

 

ZOBACZ: Nakaz aresztowania Putina. Miedwiediew i Zacharowa komentują

 

Ukrinform informował także, że do wybuchu doszło w pobliżu wsi Perewalne w obwodzie symferopolskim, gdzie stacjonuje Brygada Obrony Wybrzeża Floty Czarnomorskiej.

 

Miejscowe władze podały, ze miało to związek z działaniami na poligonie.

 

hlk/map/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie