Rosyjski generał Andriej Gurulew: Wycelujemy rakiety w Polskę

Świat
Rosyjski generał Andriej Gurulew: Wycelujemy rakiety w Polskę
WikimediaCommons/Dean Johnson/Gobon76
Gurulew odniósł się do zapowiedzi o rozmieszczeniu wyrzutni HIMARS

Rosyjski generał i deputowany postanowił odpowiedzieć Mariuszowi Błaszczakowi, który zapowiedział, że wyrzutnie HIMARS trafią w pobliże granicy polsko-rosyjskiej. "Rosja wyceluje rakiety na Polskę" - stwierdził Andriej Gurulew. Dodał też, że Polska jest "anglosaskim kundlem", a "Rosja nie będzie z nimi negocjować na drodze dyplomatycznej".

"Rosja wyceluje rakiety w Polskę w odpowiedzi na rozmieszczenie amerykańskiej artylerii na granicy z obwodem kaliningradzkim" - czytamy w telegramowym kanale Andrieja Gurulewa, generała rosyjskiej armii i deputowanego do Dumy Państwowej.

 

Wypowiedź pojawiła się zaledwie dwie godziny po wystąpieniu Mariusza Błaszczaka w Olsztynie. Szef polskiego MON mówił o stacjonującej tam 16 Dywizji Zmechanizowanej.

 

 

Wicepremier zaznaczył, że jednostka w ostatnim czasie otrzymała nowoczesne, koreańskie czołgi K2, a w przyszłości otrzyma zamówione w USA systemy artylerii rakietowej HIMARS.

 

- 16 Dywizja Zmechanizowana z tygodnia na tydzień jest coraz mocniejsza, coraz silniejsza, siłą żołnierzy i posiadanego sprzętu - powiedział Błaszczak, wskazując jednocześnie, że oddziały dywizji są rozmieszczone w pobliżu granicy z obwodem kaliningradzkim.

 

 

Gurulew w swojej wypowiedzi stwierdził też, że Polska jest "anglosaskim kundlem", a Rosja "nie będzie z nimi negocjować na drodze dyplomatycznej". "Jeśli pojawi się zagrożenie, należy na nie odpowiedzieć. Na NATO-owskie systemy położymy nasze" - podkreślił generał.

Kim jest Andriej Gurulew?

Generał został deputowanym do Dumy w 2021 roku z ramienia partii Jedna Rosja. W parlamencie jest członkiem komisji wydatków obronnych oraz Komitetu Obrony.

 

ZOBACZ: Severski o szpiegach Kremla: Rosja miała plany i warianty działalności wywiadowczej już przed wojną

 

Służbę wojskową rozpoczął w 1988 roku. W latach 90. wykonywał misje bojowe w Czeczenii. Sukcesywnie awansował i w 2007 roku został generałem. W 2014 roku Władimir Putin awansował go ponownie, na stopień generała porucznika.

 

Od 2016 do 2019 roku pełnił funkcję zastępcy dowódcy Południowego Okręgu Wojskowego i kierował operacjami armii rosyjskiej w Syrii. Później poprosił o przeniesienie do rezerwy i zaangażował się w politykę.

jk/ml/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie